Очаква се по-висока реколта от рапица в Европа

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
2 Минути

Добивите ще се покачат с 12%, сочат прогнозите

Нивата на добив на маслодайна рапица през 2019 г. се очакват да бъдат по-високи в сравнение с 2018 г., сочат прогнозите на Европейската служба за мониторинг на селскостопанските ресурси. Очаква се добивите да достигнат до 3,2 тона от хектар. Това е с около 12% повече в сравнение с предишния производствен сезон.

Очаква се на територията на цяла Европа да бъдат произведени около 19,92 млн. тона от маслодайната култура, което е с повече от 20 хил. тона спрямо 2018 г.

Според последните оценки във Франция, която е един от най-големите производители на рапица, през тази година добивите могат да достигнат до 3,34 тона от хектар, което е с над 9% увеличение. Така реколтата може е на нива от 4,5 млн. тона рапица, което обаче е намаление спрямо предишната година, когато бяха добити 4,95 млн. тона.

В Германия Европейската служба за мониторинг на селскостопанските ресурси прогнозира от хектар стопаните да добият по 3,54 тона, а общото производство да надхвърли 4 млн. тона.

В съседна Румъния обаче се отбелязва намаляване на площите, заети с рапица, което ще окаже влияние и върху добивите. Общото количество на добитата суровина се предвижда да достигне до 1,2 млн. тона.

У нас рапица към момента е засята на 1,6 млн. дка, като 1,2 млн. дка са обработени с торове, а 442 хил. дка са третирани с хербициди. Данните на аграрното министерство сочат, че това е намаление с 10% спрямо същия момент на предишната година.

 

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА