Новите техники за размножаване водят към устойчиво земеделие

Георги Узунов
Георги Узунов
2 Минути

“Новите техники за размножаване на растения са възможност за преминаване към устойчиво селско стопанство. Едновременно с това гарантират качество на храните за потребителите в ЕС”, казва италианският евродепутат Паоло де Кастро. Според него трябва все повече европейски страни да се възползват от иновациите. По този начин ще се стимулира производството на храни и ще намали неблагоприятното въздействие на околната среда от селското стопанство върху околната среда.

“В този смисъл иновациите в отглеждането на растения дават огромно обещание за подпомагане на защитата на културите от суша и болести, като същевременно увеличават хранителните стойности и елиминират алергени”, съобщава евродепутатът пред euractiv.com.

Противниците на предложението са на мнение, че новите технологии трябва да попаднат в обхвата на законодателството за ГМО. Поддръжниците от своя страна твърдят, че методите не прехвърлят ген от едно растение в друго, а по-скоро ускоряват модификациите, които биха могли да се случат в природата и следователно не трябва да се регулират като ГМО. Сега се очаква и решението на Съда на Европейските общности. То ще даде повече яснота относно политическата рамка на ЕС за тези техники.

Де Кастро заяви, че очаква решението на съда да насърчи иновативното и устойчиво отглеждане на растения. Той настоява, че това е основно правно решение, тъй като аргументите, които се вземат предвид, са изключително научно обосновани.

В опростена регулаторна рамка европейските земеделски стопани, в тясна връзка с университетите и изследователските институти, могат да се възползват от развъждането на растения, за да подобрят съществено реколтата, която произвеждат по естествен и устойчив начин.

Италианският евродепутат добави, че земеделските производители и животновъдите трябва да работят заедно и да станат все по-иновативни, за да се справят с предизвикателството на продоволствената сигурност, а именно изхранването на нарастващото население в света с ограничени ресурси и все по-непредвидими климатични условия.

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА