Нова проверка на Варненското езеро, резултатите показаха замърсяване два пъти над нормата

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

Показателя БПК5 (Биологична потребност от кислород) се използва за определяне степента на замърсяване на водите и за контролиране  ефективността от пречистването на отпадъчните води

Басейнова дирекция „Черноморски район“ – Варна (БДЧР), Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА) и Регионалната лаборатория към ИАОС – Варна извършиха проверка по сигнал за умряла риба във Варненското езеро от вчера. Проверката е извършена в участък от крайбрежието на Варненско езеро – на около 500 м  източно от „Терем – Флотски арсенал“ срещу ТЕЦ Варна. Там са установени големи количества умряла риба от видовете попче и гюмюш – в езерото и на брега. Взетите експресни водни проби за анализ от мястото не регистрират отклонения, съобщават от Министерството на околната среда и водите. Ще бъдат извършени лабораторни анализи по биогени. Резултатите от изследванията ще бъдат оповестени допълнително на страницата на Басейнова дирекция. Своевременно е уведомена РИОСВ – Варна за извършване на проверка, която да установи бреговите източници на замърсяване. Междувременно са излезли резултатите от анализа на водните проби, взети от акватория на Варненското езеро  и  „Морска гара – Варна“  от предходните проверки по два сигнала от миналата седмица.

Резултатите показват двойно повишение на БПК5

Снимка: topnovini.bg

Първият сигнал от 11 май е бил за червено оцветяване и мъртви делфини в района на Варненско езеро „Нов канал“, непосредствено преди вливане в Черно море. Отчетените резултати показват отклонения от нормативно установените стойности за добро състояние по два показателя:  БПК5 – 5,9 mg/l при норма до 4 mg/l и общ фосфор – стойност 0,082 mg/l при норма до 0,06 mg/l.

Вторият сигнал е от 13 май и се отнасял за мътни и замърсени води в района на „Морска гара – Варна“. Отчетените резултати показват отклонения от нормативно установените стойности за добро състояние по показател БПК5 – при анализа е отчетена стойност 9,1 mg/l при норма до 4 mg/l. Като индиректен параметър за съдържанието на биохимично разградимите органични вещества, резултатите от анализа по БПК5 са показателни за постъпване на органични вещества във водите. Наличието на червено-кафяво оцветяване на водите свидетелства за процеси, свързани с цъфтеж на фитопланктона.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА