Нов вредител напада плодовите градини на 12 области у нас

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
3 Минути

Нов вредител вече вилнее в 12 области у нас. През миналата година у нас са установени няколко нови вредители, като големи поражения е нанесла петнистокрилата дрозофила (Drosophila suzukii). Става въпрос за азиатски вид плодова муха, която снася яйцата си върху здрави, зазряващи плодове, които все още не са опадали, съобщават от Центъра за оценка на риска по хранителната верига към МЗХГ.

Видът може да създаде около 15 поколения годишно и е известен със своята устойчивост към различните климатични условия. Най-застрашени от дрозофилата са череши, ягоди, малини, къпини, боровинки, праскови, сливи, грозде, кайсии. Вредителят се среща обаче и по райска ябълка, киви, бяла черница, смокиня, дрян, орех, ябълкa, крушa, френско грозде, грейпфрут, арония и др. При някои от тях, нападение е регистрирано само при презрели, загнили или наранени плодове. Drosophila suzukii причинява значителни икономически щети по плодовете на костилкови и ягодоплодни култури. Основните повреди се причиняват от ларвите, които се хранят с месестата част на плодовете, размекват ги, което води до бързото им загниване.

Установено е, че Drosophila suzukii е активна при температури над 10°C, а оптималната температура за развитие е 20°C – 25°C. При температури над 30°C активността й спада.

Пренасянето и разпространението на Drosophila suzukii се извършва основно със заразените плодове. Всички плодове, които остават на полето или в овощната градина служат като хранителен източник и позволяват на неприятеля да завърши своето развитие. Заразените плодове трябва да бъдат събирани и унищожавани чрез заравяне в почвата, инсектицидно третиране и/или поставяне в здрави, добре завързани, черни полиетиленови чували. Полиетиленовите чували се оставят за 1 седмица на действието на слънчевите лъчи (соларизация), а след това се изхвърлят в добре затворени контейнери или чували. Тези профилактични мерки намаляват значително количеството на неприятеля и повторното заразяване на продукцията.

Друг способ за борба с Drosophila suzukii е подлагането на плодовете на ниски температури. Този метод представлява, подлагане на събраните при беритбата плодове на ниски температури от 1.5°C до 2°C за 3 дни, това води до спиране на развитието, както на  ларвите, така и на възрастните индивиди на Drosophila suzukii.

Използването на мрежи с размер (1 х 1 mm) за физическа изолация на растенията е успешен метод за справяне с неприятеля в насаждения със сравнително малка площ, както и при биологично производство на ягоди, малини и боровинки. Чрез този метод се осигурява пълно предпазване на растенията от заразяване с Drosophila suzukii.

За улов на възрастни насекоми могат да се използват хранителни примамки.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА