Ноември продължава без много дъжд и с незадоволителни почвени влагосапаси

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
2 Минути

През следващия седемдневен период агрометеорологичните условия ще се определят от температури около и над климатичните норми за второто десетдневие на ноември. През периода съществени валежи не се прогнозират и на много места в полските райони вегетацията на есенните посеви ще протича при незадоволителни влагозапаси в горните почвени слоевея, съобщи Дукена Жолева, агрометеоролог при Националния институт по метеорология и хидрология НИМХ.

Падналите валежи през първото десетдневие на ноември, с изключения на отделни райони от Североизточна България, са под 6-7 l/m² – без особено стопанско значение. На места в южните райони (агростанциите Сандански, Хасково, Сливен) почвените влагозапаси в 50 cm слой при пшеницата са оскъдни – под 60% от ППВ.ноември

Фази на развитие

През периода при зимните житни култури, в зависимост от сеитбените дати, ще се наблюдават различни фази. При пшеницата и ечемика, засети в началото на есента, ще протича фаза братене. При засетите през втората половина на октомври посеви ще преобладава фаза трети лист. Фаза поникване ще се наблюдава при зимните житни култури засети в началото на ноември.
При рапицата ще протича листообразуване. При част от посевите на места в източните райони ще се наблюдава и начало на фаза формиране на розетка (5-6лист).

Обработка при овошките

През периода условията ще позволяват провеждане на дълбока оран, внасяне на минерални торове в почвата, засаждане на овошки. В овощните градини растителните остатъци са потенциален източник на редица болести (струпясване по ябълката и крушата, кафяви листни петна по дюлята и крушата, церкоспороза, загиване завръзите на дюлята, черно гниене по семковите и др.) и неприятели (ябълковия цветопробивач, плодови оси, бадмов семеяд, черешова муха и др). Чрез качественото провеждане на дълбоката оран до голяма степен ще бъде ограничено тяхното разпространение.

 

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА