Нерегламентирано общинско сметище в землището на град Раковски бе превърнато в пасище

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Нерегламентираното общинско сметище в землището на град Раковски е закрито и превърнато в пасище по проект, финансиран по Оперативна програма „Околна среда“ 2007-2013 г. чрез Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС), пише Investor.bg. Инвестицията е на стойност 897 297 и е изпълнена от община Раковски, съобщи предприятието.

На мястото се изхвърлят боклуци още от 1995 г., когато приключва добивът на суровина за производство на тухли в землището на Раковски. В изоставената кариера с площ от близо 157 хил. кв. м започват да се изсипват различни битови отпадъци и скоро те се превръщат в сериозен екологичен проблем за общината. Решението идва с проекта на ПУДООС за закриване на нерегламентирани общински депа на територията на България, който осигурява нужния финансов ресурс на местната власт.

Техническата рекултивация на депото започва през 2012 г. Първата стъпка е боклуците да бъдат събрани с багер и да бъдат валирани, за да се намали обемът им. Така площта на депото е намалена над четири пъти. По всички правила дъното му е запечатано с глинест слой от кариерата в Ахматово, който не позволява замърсяване на почвата и водите.

Паралелно с това се изгражда система за отвеждане на газовете, които се образуват при гниенето. Отгоре се насипват подходящи материали и плодородна хумусна почва, върху която може да се извърши биологичната рекултивация. Това е вторият етап, в който се извършва затревяване на терен от 35,9 дка и приобщаването му към местния ландшафт.

Проектът „Изпълнение на дейности по закриване и рекултивиране на общински депа за битови отпадъци на територията на България, които не отговарят на нормативните изисквания“, реализиран чрез ПУДООС, е на стойност 97 млн. лв. Изпълнители са 36 общини, като Силистра и Хитрино закриват по две нерегламентирани депа на територията си.

Подобно на Раковски, напълно приключила с проекта си е и община Калояново. В резултат в двете общини са рекултивирани 48,76 дка. До момента са изпълнени техническата рекултивация на още 22 депа, сред които са депата в с. Долни Богров, Самуил, Цар Калоян, Сухиндол, Каспичан, Разград, Кубрат, Угърчин, Хитрино, Борово, Костинброд, Симеоновград, Козлодуй, Летница, Сливо поле, Царево, Силистра, Каолиново, Главиница, Оряхово.

До края на месеца предстои да бъдат финализирани строително-монтажните работи в още 14 общини. Това са Кнежа, Тополовград, Свиленград, Исперих, Димитровград  и други. С приключването на целия проект ще бъдат рекултивирани над 1591 дка, но най-голямата полза е, че се намаляват рисковете за здравето на хората и ще бъде подобрена жизнената среда на населението, отчита предприятието.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА