Необходими са финансови инструменти за развитие, не субсидии

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
3 Минути

Директните плащания на площ правят производството по-неефективно, тъй като фермерите стават зависими от тези субсидии така, както наркоманът от наркотика, който приема, коментира за „Агрозона“ Георги Василев, организационен секретар на Асоциация Български пипер. Голяма част от евросубсидиите се крадат, огромна част се влага неефективно и веднага след инвестицията производителите фалират поради несъобразяване с пазара и с местната конюнктура, а само отговарят на някакви изисквания на ЕС. В крайна сметка преди да е започнала да работи фермата фалира, аргументира се той.

Директните плащания на площ изиграха своята роля

„Ние в ръководството на Асоциация български пипер считаме, че директните плащания на площ изиграха своята роля и не бива вече да ги има. Считаме, че обвързаната подкрепа трябва да се запази.“, посочи Георги Василев и допълни, че при огромните средства, които изтекоха от ЕС в зеленчукопроизводството на България, производството на пипер е намаляло 300 пъти в сравнение с нивата от преди 1989 г. „Считам, че пари трябва да се дават само при свършена работа и доказана ефективност. Трябва да се субсидира производството на местните сортове, тъй като в ЕС се произвеждат безвкусни плодове и зеленчуци. В България делът на местни сортове плодове и зеленчуци е не повече от 5%, и нищо не се прави за запазване на това производство.“, каза той.

„Освен това вече все повече се говори за това, че са необходими финансови инструменти, не да се предлагат на производителите готови пари. Когато видиш, че някой сам си е помогнал и виждаш, че напредва, нека просто да му помогнат с финансов инструмент. Ако искат да субсидират, нека направят водата за поливане безплатна. Защо я увеличиха в пъти? Каква е ползата, ако от едната страна взимаш парите, а от другата ги даваш?“, казва производителят.

Българинът е в „сортово робство“

Европейският съюз, по думите му, не счита, че разсадопроизводството е селскостопанска дейност – счита се, че това е индустриална дейност и не се субсидира. В следствие на това България работи с 2% собствени семена за плодове и зеленчуци и 98% чужди. „Българинът се чувства в „сортово робство“, защото са му натрапени семена, с които нито той, нито неговите родители са имали досег.“, каза Георги Василев. Държавната администрация трябва да се отнася по-грижливо към родното производство, според него.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА