Научно изследване хвърля светлина върху разпространението на „син език“

Златко Златков
Златко Златков
1 Минути

Вирусът „син език“ успява да оцелее през зимата, като се репродуцира в женските комари, които го пренасят. Насекомите стават носители, след като са се хранили със заразено животно и вирусът остава да презимува в тях до следващия сезон. Това са резултатите от изследване на учени от Северна Калифорния, САЩ, предава ucdavis.edu.

Тези открития са важни, защото ще помогнат на учените да създадат ефективни средства за контрол на болестта. Болестта „син език“ създава сериозни проблеми на фермерите в югоизточна Европа. Десетки са огнищата в България, регистрирани са случаи в Гърция, Сърбия, Македония, Албания и Южна Италия. Годишните загуби, които „син език“ причинява на животновъдите в САЩ възлизат на 125 млн. щ.д. Болестта е смъртоносна за домашните и дивите животни, но е безобидна за човешкото здраве, според учените.

Разпространението на болестта „син език“ е тръгнало от Африка. Загадката за това как се възпроизвежда тя, датира от близо столетие, а в днешно време става още по-актуална заради промените в климата, заради които зимата става по-мека на много места по света.

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА