Национален земеделски форум: Браншът да бъде включен в група по доработване на Стратегическия план

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
5 Минути

„На този етап ние сме изолирани от процеса по отработване на забележките по Стратегическия план. Настояваме браншът да бъде включен в група за доработването му. Към момента нямаме представа кои и какво променя по Стратегическия план. Липсва механизъм за вземане на решения. От 3 месеца нямаме никаква комуникации с Министерство на земеделието.“, заяви Бойко Синапов, председател на Сдружение “Обединени български животновъди” по време на Националния земеделски форум.

Участниците във форума, посветен на Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони до 2027 г., обсъдиха най-притеснителните забележки от страна на Европейската комисия и направиха предложения. Предстои провеждането на втора среща, по време на която всички предложения да бъдат обсъдени и след това изпратени директно към Европейската комисия и еврокомисаря по земеделие Януш Войчеховски.

Стратегическият план и предложените в него интервенции не съответстват на желанията и потребностите на земеделците. По време на Тематичните работни групи сме изпратили десетки предложения, нито едно от които не е залегнало изцяло в проекта на Стратегическия план“, коментира Стоян Чуканов, представител на България за сектор Земеделие в Европейския икономически и социален комитет (ЕИСК) и организатор на събитието.

„България не е дала становище във връзка с продоволствената криза”, обяви Пенка Христова, почетен председател на Съюза на животновъдите, която също е организатор на събитието и участник в проведената след това пресконференция. Ще поискаме отлагане старта на Новия програмен период поне с 1 година, каза още тя.

В Стратегическия план са заложени неизпълними цели

Организаторите и участниците в дискусията се обединиха около позицията, че в Стратегическия план са залегнали трудно изпълними, невъзможни или нелогични идеи. Част от тях касаят превръщането на оборската тор в биогаз, изследване на количествата амоняк във фермите, 25% биоземеделие до 2030 г. и тавани до 600 ха за големите стопанства.

„Как да стимулираме биологичното животновъдство, когато ограничаваме размера на големите ферми“, запитаха участниците.

„Ако Стратегическият план бъде приет в настоящия си вид, много фермери ще фалират“, допълни Синапов.

данък, земеделски производители, Agrozona.bgДанъчни облекчения

„Едно от предложенията ни е малките и средни предприятия да не заплащат данък „печалба““, заяви Пенка Христова, допълвайки, че браншът предлага и данъчни облекчения за наетите в стопанствата, както и пенсиониране на фермерите при условия за втора категория труд.

„Друго предложение е при доказване на продукцията, фирми, регистрирани по ДДС да не доказват разходи с фактури за мляко, горива и т.н. Необходимо е да бъдат предприети стъпки за опростяване на процеса по подаване на документи за крайните бенефициери“, допълни още тя.

Подпомагане за всички възрасти животни 

„Настояваме също подпомагането да се прилага за всички възрасти животни, а не както е досега само за млечни или месодайни крави и пр.“, заяви Христова.

Искане за референтен период без задържане на животните

„Друга забележка, която ЕК е отправила по Стратегическия пан касае референтния период. България трябва да допълни дали референтния период ще бъде като стария или не. За момента България загатва, че ще смени годината на декември 2018 г. със задържане на животните 70%. Това предложение, в условията на война, инфлация и  криза е абсурдно. Предложението на работещите животновъди е средствата по референтния период да се предоставят без задържане на животните“, коментира Христова.

Необходими са спешни промени в Закона за подпомагане на земеделските производители

Стратегическият план ще бъде само пожелателен документ, ако останем без Народно събрание и не се направят преди това спешни промени в Закона за подпомагане на земеделските производители, смятат още участниците в събитието. Сред предложенията направени на форума е отлагане старта на новия програмен период поне с една година.

Участниците в Национален земеделски форум настояват също така спешно да бъде представено разпределение за начина, по който ще бъдат похарчени заложените в актуализирания бюджет 300 млн. лева.

Не на последно място организаторите обърнаха внимание на припокриването на мерки и интервенции в стратегическия план, както и липсата на информационна кампания и указания за земеделските производители, които ще се сблъскат съвсем скоро с новите правила и ще трябва да ги изпълняват.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА