Нарът не расте на всяко място

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Нарът е древно растение, което е възприемано като свещено в много цивилизации. Семената му са смятани за символ на плодовитост. Родина му е Азия, откъдето и идва на Балканския полуостров.

По природа нарът бива дърво или храст. Храстът е с бодливи клонки, а дръвчето достига до 3,5-4 м и до 40 см в диаметър без бодли, с кафява напукана кора. Листата на растението окапват, срещуположни са, дълги 2-8 см и широки 1-2 см, на върха притъпени, кожести, голи, отгоре лъскави, отдолу с изпъкнала средна жилка на къса червеникава дръжка. Цветовете са едри, червени, рядко бели или жълтеникави, много красиви. Поради това нарът може да се отглежда в саксия като декоративно растение. Цветовете с форма на гърне и с дълго стълбче са плодни, а звънчевидните с късо стълбче – безплодни. Цъфтежът започва късно през пролетта и продължава до средата на юли. Плодовете са кръгли, топчести, с твърда кожеста обвивка. Те узряват късно през есента и понякога са изложени на ранните есенни студове. Използват се за консумация в прясно състояние и за приготвяне на сокове, сиропи, вина и др. У нас нарът се култивира в южните, топли части на страната и по Черноморието като плодно и декоративно дърво.

Нарът не е взискателен към почвените условия. Най-добре вирее на дълбоки плодородни терени, важно е долните слоеве да са пропускливи. Към климатичните условия той е доста взискателен. Трябва да го настаните на топло място, с южно или югозападно изложение и без ветрове. В райони, където през зимата температурата спада под минус 17 градуса, нарът трябва да се отглежда само като храст и да се полагат грижи за предпазване от измръзване.

 

Презимуване

За да презимува нарът, трябва да се подложи на резитба при прибирането му – слабите клони се отстраняват, а главните издънки се скъсяват с 1/3. Зимува на светло при 2-6 градуса, ако пък се налага, престоява и на тъмно и почти сухо. Окапалите листа се отстраняват редовно. Младите растения се пресаждат през 2 години, а по-старите само при необходимост.

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА