Напредва изпълнението на проекта за действие за вида Планински кеклик

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
4 Минути

В България видът е със статут на застрашен вид

Постигнатият напредък по проекта за разработване на План за действие за вида планински кеклик бе представен на пресконференция от Националния ловно-рибарски съюз НЛРС-СЛРБ.

Според Червена книга на България, популацията в България е уникална в световен мащаб, поради наличието на зона на хибридизация с Al. chukar. В България видът е със статус – застрашен вид EN [A-1-c], ЗБР-II. В международен план видът е включен е в Приложение II на Директивата за дивите птици, предаде ЛРС-СЛРБ.

В миналото пролетният запас е възлизал над 20 000 птици. Сега има различни оценки на числеността в страната, които варират между 600 и 3000 гнездещи двойки. По общо мнение популацията застрашително намалява. При подготовката на проекта е изготвен подробен анализ, който доказва, че липсват данни за съвременното състояние на популацията на вида в страната.

Съгласно Заповедите за обявяване на Защитени зони (ЗЗ) за птиците, вида фигурира като предмет на опазване в 25 Защитени зони, с обща площ 1 117 464.31 ха. Това очертава доста широк ареал на разпространение, но е задължително провеждането на теренни проучвания за валидиране и актуализиране на данните. То ще бъде възложено и извършено от външен изпълнител на база адаптирана методика във всичките зони, като резултатите ще бъдат верифицирани от експерт на бенефициента и ще са основа за разработване на Плана.

Извършени проучвания

Ще бъдат извършени още камерални проучвания на данни за вида в публикации и др., както и набрани сведения за него чрез провеждане на анкети в национален мащаб.  Всички данни от проучванията ще бъдат използвани за разработване на първи вариант на Плана, при спазване на Заданието и нормативната уредба.

Планът ще бъде представен на заинтересованите страни и на обществено обсъждане и след съответните корекции внесен в МОСВ и НСБР за одобрение. Предвидени са дейности по организация, управление и публичност на проекта. При изпълнението на проекта ще бъда използван големия капацитет на бенефициента, който чрез своите структури по места стопанисва 2/3 от ловната площ на страната и има над 100 х. човека членски състав.

Общата цел на проекта е планиране на възстановителни, поддържащи и други природозащитни мерки за вида планински кеклик (Alectoris graeca graeca, Меisner, 1804) за период от 10 години, чрез разработването на План за действие за вида.

Конкретни цели:

  1. Разработване, представяне и приемане на План за действие за вида.
  2. Допълване на познанието за вида, чрез теренно проучване на съвременното състояние на популацията му в мрежата Натура 2000 и попълването на Националната система за мониторинг на биоразнообразието.
  3. Повишаване на капацитета и познанията на членове на бенефициента за екологията и биологията на вида с цел постигане на по добра степен на съхраненост.

Датата на стартиране на проекта е 5 август 2020 г. и изпълнението му трябва да приключи до 5 септември 2023 г.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА