200 млн. лева ще платя БГ ловците за подмяната на пушките, ако забранят оловото

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
4 Минути

Ръководството на НЛРС-СЛРБ изпрати до Комитета по оценка на риска(RAC) към Европейската агенция по химикалите (ECHA) становище относно предложеното ограничение за използване на олово и неговите съединения в боеприпаси за стрелба на открито и в риболовни принадлежности.

В становището НЛРС-СЛРБ внася яснота за начина на функциониране и управление на ловното стопанство в България, собствеността на дивеча, взаимоотношенията между собственика на дивеча и лицата, стопанисващи дивеча, социалния статут на българския ловец и взаимовръзката на тези аспекти с предложението на Европейската агенция по химикалите (ECHA) за ограничаване употребата на олово в боеприпасите за граждански дейности на открито.

Над 100 000 ловци ще трябва да заменят пушките си, ако забраната бъде приета

От официалните данни на Главна дирекция „Национална полиция“ става ясно, че към 23.09.2021 г. в България са регистрирани 184 836 гладкоцевни огнестрелни оръжия. Лицата, притежаващи огнестрелни оръжия с гладкостенна цев за ловни цели са 123 181. От тях 69 585 лица (56,5 %) притежават само по един брой гладкоцевно оръжие. 68 051 са дългоцевните нарезни оръжия с централно възпламеняване. Дългоцевните огнестрелни оръжия с нарезна цев и периферно възпламеняване са 2 763 броя.

Бюджетна пушка, отговаряща на новите изисквания, ще струва около 1000 евро

Ако бъдат приети предложените от ЕCHA рестрикции, българските ловци ще трябва да заменят минимум 100 000 бр. гладкоцевни пушки с нови такива, сертифицирани за стрелба със стоманени сачми. Имайки предвид, че стойността на едно ново бюджетно гладкоцевно огнестрелно оръжие, сертифицирано за стрелба със стоманени сачми, е от порядъка на € 1000 , следва, че замяната на непригодните огнестрелни оръжия ще струва на българската ловна общност минимум € 100 000 000 .

Забраната за оловото може да доведе до над 50% отлив на ловци

Според публикувано на 7 юли проучване на FACE (RACH Law Study) 25 % от ловците в Европа ще се откажат изцяло от ловни дейности, а други 30 % ще ловуват по-рядко. Това обаче са средностатистически данни за ЕС, където покупателната способност на европейския гражданин е в пъти по-високa от тази в България.

Поради тази причина се очаква значително по-сериозен отлив на ловци у нас, което ще предизвика редица сътресения в ловностопанската дейност в България, което ще има пряко негативно влияние върху управлението на популациите на отделните видове дивеч на територията на страната и свързаното с това увеличение на щетите върху земеделските и горски територии.

НЛРС предлага 10-годишен преходен период и финансиране за подмяна на ловните пушки

НЛРС-СЛРБ счита, че предложението трябва да бъде съобразено със социално-икономическите условия в различните държави членки в ЕС, съответно да бъдат предвидени достатъчно дълги преходни периоди, които за България да са минимум 10 г.

НЛРС-СЛРБ настоява ЕК да осигури съответното финансиране, чрез което българските ловци да могат да подменят огнестрелните си оръжия, непригодни за стрелба със стоманени сачми, така че да могат да отговорят на изискванията, които евентуално биха могли да бъдат наложени с този регламент.

 

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА