Направете си сами гел за дезинфекция (рецепта)

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
5 Минути

Предпазният ефект се запазва до 3 часа

Дезинфектантът за ръце е средство от първа необходимост в условията на пандемия заедно с антибактериалния сапун и медицинските маски. Според Световната здравна организация (СЗО) няма по-ефективни средства от тях срещу новия вирус COVID-19. Не винаги обаче можете да се снабдите с нужните ви неща от магазина или аптеката.

Основна съставка в смесите за дезинфекциране на ръце и повърхности е медицинският спирт с концентрация над 90 градуса, както и кислородна вода. Безмислено е да използвате други спиртни разтвори, които са около 40 градуса, тъй като няма да унищожите коронавируса. С тях можете да почистите само някои бактерии и други зарази. Можете да разчитате само на водката, която е с концентрация на спирта над 90 градуса.

Освен спирт в рецептата може да се включи и кислородна вода, глицерин, етерична масла и др. Всяка съставка има различна цел на използване.

Кислородната вода намалява активността на микробните спори, възпрепятства растежа им и служи като допълнителен дезинфектант.

Глицеринът защитава кожата от пресъхване, омекотява и стимулира естествения процес на регенерация.

Етеричните масла, които можете да използвате са от чаено дърво, мащерка, лаврово дърво. Те имат антибактериално и противовирусно свойство. Препоръчва се те да не се използват в смесите за деца, тъй като миризмата им може да предизвика неприятни усещания.

За тези, които успеят да си намерят медицински спирт, предлагаме официално препоръчана от СЗО рецепта за приготвяне на дезинфектант за ръце в домашни условия.

 

Как го забъркате

Налейте в стъклен или пластмасов съд 830 мл етилов спирт 96 градуса. Добавете 40 мл 3% кислородна вода. Сипете 15 мл глицерин (98%). Добавете 115 мл вода, дестилирана или преварена, която е охладена до стайна температура. Затворете плътно съда и разтръскайте, за да размесите съставките.

Преди да използвате дезинфектанта за обработка на ръцете, оставете получената смес да престои 72 часа, за да се унищожат микроорганизмите, които могат да се намират в съда или да попаднат в него при смесване.

След това разсипете дезинфектанта в удобни шишенца, най-добре с накрайник за пръскане, като го носите винаги при излизане извън дома.

Как и кога да го нанасяте

Всеки производител на спиртен дезинфекциращ гел за ръце на опаковката задължително указва какви са правилата на използване на продукта. Затова е най-добре да прочетете препоръките на производителя. Има няколко основни правила, които важат и за домашните дезинфектанти:

  • Необходимо е да сипете в дланта си малко количество от гела. Съставът се разпределя по кожата, като се стараете да не втривате прекалено силно в повърхността на ръцете. Необходимо е да масажирате по кожата не по-малко от 60 секунди за постигане на нужния ефект;
  • След разтриване на ръцете не е нужно да изплакванес вода, тъй като гелът попива в кожата. Удобно е да обеззаразявате дланите си при всякакви условия.
  • Важно е да избягвате попадането на средството в очите! Ако това се случи, веднага промийте с течаща вода.
  • В никакъв случай не приемайте дезинфектанта вътрешно! Ако такова нещо се случи, трябва да се направи промивка на стомаха!
  • И най-добрият гел няма да се справи с почистването на замърсяванията и заразите, ако не обработвате ръцете си внимателно и достатъчно дълго – не по-малко от 15 секунди, но най-добре е в продължение на минута. Важно е да повтаряте тази процедура периодично. Колко често, зависи от обстоятелствата.
  • Ако сте били в контакт с човек, с дръжки на врати на обществени места, с дръжки в градския транспорт, най-добре е веднага след това да си дезинфекцирате ръцете. Средно гелът запазва бактерицидния ефект около 3 часа. Така че трябва да се дезинфекцирате с такава периодичност.

 

 

 

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА