МЗХ търси нови финансови инструменти за развитие на селските райони

Георги Узунов
Георги Узунов
4 Минути

Все още не е приключила предварителната експертна оценка за това какви видове финансови инструменти са необходими, за да се финансира развитието на селските райони по Програмата за развитие на селските райони 2014-2020 г. Това стана ясно по време на представяне на състава на Надзорния и на Управителния съвет на новосъздадения „Фонд мениджър на финансови инструменти в България”, под чиято шапка ще бъде администрирането на фнансовите инструменти по няколко оперативни програми на ЕС.

Готови схеми за финансиране има по ОП „Региони в растеж“ с предвидени 253,8 млн. евро за финансов инженеринг, „Конкурентоспособност“ с 355 млн. евро ,„Околна среда“ със 148,4 млн. евро и „Развитие на човешките ресурси“ – 20 млн. евро. Очаква се финансовите инструменти за тях да бъдат представени в началото на 2016 г.

Зам. министър-председателят по европейките фондове и икономическата политика Томислав Дончев обясни, че традиционното европейско финансиране е безвъзмездно, а използването на финансови инструменти наподобява кредитирането при изгодни условия.

„Фонд мениджър” е създаден като еднолично акционерно дружество с държавно участие в капитала. Управлението се осъществява от управителен съвет с председател Валери Белчев и членове Иван Даков и Мартин Дановски. В надзорния съвет ще участват заместник министрите на оперативните програми, включително Васил Грудев. Предметът на дейност на дружеството е управлението на финансовите инструменти, които ще бъдат прилагани по програмите, съфинансирани от Европейския фонд за регионално развитие, Европейския социален фонд и Кохезионния фонд.

Идеята на Фонд мениджър е България сама да се научи да управлява средствата, които идват от Европейския съюз по тези програми, обясни Томислав Дончев. Според него това предполага да се промени моделът на мислене за оползотворяването на евросредствата. По думите му, вече е време да се мисли как евросредствата да бъдат умножени. Целта е всяко инвестирано евро да се утрои.

По време на презентацията стана ясно още, че през новия програмен период България ще ма на разположение два пъти повече средства за финансов инженеринг. Делът им е 10% от всички евросредства, които са над 750 млн. евро. Финансови инстументи ще бъдат прилагани във всяка сфера, като най-приоритетни са малките и средни предприятия, но също и устойчиво градско развитие, регионален туризъм и други.

Бъдещето на европейското финансиране след 2020 г. е в това делът на финансовите инструменти по европрограмите да става все по-голям. Ето защо трябва да се научим да управляваме тези пари сами, каза Томислав Дончев и добави, че досега това е ставало с помощта на партньорите ни от Европейския инвестиционен фонд, но всяка страна има специфики и имаме амбицията те да бъдат отразени във финансови инструменти. “Трябва да създадем гаранцията, че всички работят по едни правила. Фондът ще гарантира това. Решението да опитаме да управляваме тези пари в проява на самочувствие, не се прави от всички държави. Убедени сме, че това е правилният път”, заяви Дончев.

При създаването на Фонда на фондовете е използвана техническа помощ от страна на Международната банка за възстановяване и развитие, Европейската инвестиционна банка и Европейската банка за възстановяване и развитие. Тяхната експертиза ще се ползва до края на 2015 г. и ако се наложи след това. Други държави, в които функционира подобен фонд, са Финландия, Португалия, Полша, Германия, Великобритания и Унгария.

Лилия Александрова

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА