МЗХ публикува проект за изменение на Наредба 26

Лилия Александрова
Лилия Александрова
5 Минути

Министерство на земеделието и храните публикува проект за изменение и допълнение на Наредба № 26 за специфичните изисквания за директни доставки на малки количества суровини и храни от животински произход.

Проектът на Наредба въвежда редица облекчени условия за производителите, извършващи директни доставки по реда на наредбата. В проекта е предвидено отпадане на изискването за притежаване на индивидуална млечна квота за директни продажби на малки количества сурово краве мляко, във връзка с предстоящото отпадане на системата на млечните квоти в Европейския съюз.

С проекта се въвеждат облекчени изисквания, на които трябва да отговарят животновъдните обекти, в които се добива сурово мляко за директна доставка. Дава се възможност доставката на сурово мляко на краен потребител да става в опаковка на производителя или в опаковка, доставена от крайния потребител. Опаковката на производителя трябва да е за еднократна употреба и да отговаря на изискванията на Регламент (ЕО) № 1935/2004 на Европейския парламент и на Съвета от 27 октомври 2004 година относно материалите и предметите, предназначени за контакт с храни.

Отпада изискването директната доставка на малки количества яйца от кокошки и пъдпъдъци да не превишава 40% от дневното количество добити яйца за всяка ферма. С проекта се дава възможност, месото което се използва при производството на храни от животински произход, обработени и/или преработени в обект за търговия на дребно да бъде добито от ЕПЖ, ДПЖ и свине, отгледани в собствената ферма и заклани в кланични пунктове по смисъла на Наредба № 4 от 15 юли 2014 г. за специфичните изисквания към производството на суровини и храни от животински произход в кланични пунктове, тяхното транспортиране и пускане на пазара.

При преработката на сурово мляко и производството на млечни продукти се дава възможност едно и също помещение да се използва за няколко етапа на работа, при условие че тези етапи са последователни и разделени от времеви интервал и след всеки етап се извършва почистване и дезинфекция. С проекта се въвеждат облекчени изисквания към обектите за търговия на дребно, в които се извършва обработка и/или преработка на сурово мляко.

Животновъдният обект, в който се добива сурово мляко за директна доставка, отговаря на следните изисквания: 1. регистриран е по реда на чл. 51 или чл. 137 от Закона за ветеринарномедицинската дейност; 2. на животните в него са извършени всички мероприятия, предвидени в Държавната профилактична програма и са изпълнени програмите за мониторинг и контрол на зоонозите; 3. собственикът на обекта води дневник за използваните ветеринарномедицински препарати и медикаментозни фуражи с карентен срок; 4. разполага с оборудване за хладилно съхранение на суровото мляко, което е разположено извън помещенията, в които се отглеждат животните; 5. разполага с мивка с течаща топла и студена питейна вода, която е оборудвана със средства за хигиенно измиване и подсушаване на ръцете; 6. разполага с отделен шкаф за съхранение на почистващи и дезинфекционни средства.”

Директна доставка на малки количества яйца от кокошки и пъдпъдъци е доставката, която се извършва от производител на не повече от 1000 2 броя яйца седмично.

Обектът за търговия на дребно, в който се извършва обработка и/или преработка на сурово мляко отговаря на следните изисквания: 1. стените да бъдат с гладка повърхност и да са покрити с материали (позволяващи миене и дезинфекция) на минимална височина от 180 см; 2. вратите и прозорците може да бъдат изработени от дърво при положение, че то е защитено с покритие, което позволява почистване и дезинфекциране; 3. да има създадени условия за разделяне на работното от ежедневното облекло; 4. за съхранение на млечните продукти може да се използват и други помещения, разположени в обекта, които нямат пряка връзка с работното помещение, при спазване на температурните режими, описани в технологичната документация; 5. на обособено място в работното помещение могат да се съхраняват опаковъчни и спомагателни материали, необходими за работния процес; 6. почистващите и дезинфекционните средства да се съхраняват в отделен шкаф, разположен извън работното помещение; 7. страничните животински продукти, които не са предназначени за човешка 3 консумация, се събират, съхраняват и обезвреждат в съответствие с регламентите на ЕС.

Проект на Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 26 от 2010 г. за специфичните изисквания за директни доставки на малки количества суровини и храни от животински произход, публикувано на 22.01.2015 г.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА