Министър Танева: Надявам се Съветът на ЕС да одобри директна подкрепа за дохода на фермерите след летния сезон

Лилия Александрова
Лилия Александрова
5 Минути

Във връзка с предстоящия Съвет на ЕС на 6 май, министър Десислава Танева очаква с надежда да бъде одобрено предложението след края на летния сезон и края на реализацията на земеделската продукция да има възможност за директна подкрепа на дохода на фермерите. „Макар и недостатъчна, това за нас е най-работещата мярка“, отбеляза министър Танева в интервю за „Канал 3“.

Вирусът постави сектора в изключително тежка ситуация и доведе до затваряне на сектори, намаление на потреблението и търсенето, преоценка на всички планови намерения, които са имали фермерите и администрациите, които управляват отделни мерки за подкрепа, посочи министър Танева. Веднага са осигурени всички възможни условия със съответните заповеди на министъра на здравеопазването и е гарантирано продължаването на производството, допълни тя.

Предстои най-голямото изпитание

„Предстои най-голямото и изпитание в условията на пандемията – затворени сектори, намалено търсене, как да се реализира продукцията включително плодове, зеленчуци, оранжерийно производство, сурово мляко.“, по думите на земеделския министър. При зърнените храни предимството е, според нея, че са достатъчно трайни и търговията при тях се извършва по друг начин.

Десислава Танева заяви, че предстои предизвикателство, което е започнало с кампанията за реализацията на агнетата. По думите й, те са направили организация, с която са достигнали до производителите и в първата кампания за реализация на агнетата са преодолели това препятствие. Българските производители са успели да реализират това, което искат по няколко способа, включително и с иновативни мерки, както и благодарение на кланиците, една част от които като разбиране за национална отговорност са направили организация за това как да изкупят произведената продукция.

Предстои трудното, защото започват да се реколтират повечето от произвежданите плодове и зеленчуци в България, каза земеделският министър.

България ползва възможната подкрепа

По повод вноса на субсидирани плодове и зеленчуци министър Танева припомни, че една част от него е вътрешнообщностна търговия, която не може да бъде ограничавана. „Всичко, което е възможно като подкрепа, това, което като право ни дава европейската рамка, България го ползва.“, каза министърът и допълни, че на сектор плодове и зеленчуци предоставят обвързаната подкрепа. Това представлява пакет от 13% от общия пакет директни плащания.

Въпреки това, разликата в базовите ставки на директното подпомагане си остава и генезисът са условията по присъединяване. Външната конвергенция все още не е достигнала нивата на пълно сближаване и това е една от основните теми в дебата по новите условия за новия програмен период.

Два пакета извънредни мерки от ЕС

Министър Танева припомни, че до момента Европейската комисия анонсира 2 пакета мерки в помощ на земеделския сектор. От първия на практика няма как да се възползваме, защото той облекчава основно администрацията. Министърът заяви, че е важно проверките да бъдат направени в пълен обхват, защото колкото повече проверки има, толкова по-справедливо се разпределят плащанията на тези, които работят по правната рамка.

От Директни плащания 2019 България плаща възможно най-рано всички възможни мерки за подкрепа. Десислава Танева каза, че преди Великден са платени и зелените плащания. Тя изрази надежда, че оставащият график ще бъде изпълнен така, както до момента.

Недоговорени средства по ПРСР

България и още 11 членки на ЕС имат минимални остатъци недоговорени средства по Програмата за развитие на селските райони, каза още министър Танева. Дебатът по темата продължава и е бил провокиран и от наши европейски депутати, за което министърът благодари на всички български представители в ЕП от всички политически сили, които са повдигнали въпроса за промяна на регламента. Тази промяна ще позволи да се програмира хоризонтална мярка Covid-19 за директно компенсаторно плащане на всеки земеделски стопанин, който е бенефициент по директните плащания. Плащането ще бъде по много строги критерии.

Десислава Танева посочи, че в МЗХГ са открили дистанционната връзка още от 3 март и така работят в пряка комуникация с браншовите организации, което е ефективен начин, според нея.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА