Месо, кафе, соя: Европа ще иска декларация, че продуктите не унищожават горите

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
4 Минути

Потреблението в ЕС е довело до около 10% от глобалното обезлесяване

За да се бори с изменението на климата и загубата на биологично разнообразие, Европейският парламент прие нов Закон за борба с глобалното обезлесяване, който задължава компаниите да гарантират, че продуктите, продавани в ЕС, не са довели до обезлесяване и деградация на горите.

Въпреки че никоя страна или стока няма да бъдат забранени, компаниите ще имат право да продават продукти в ЕС, само ако доставчикът на продукта е издал така наречената декларация за „надлежна проверка“, потвърждаваща, че продуктът не идва от обезлесени земи или е довел до деградация на горите, включително незаменими първични гори, след 31 декември 2020 г.

Както беше поискано от парламента, компаниите също ще трябва да проверят дали тези продукти отговарят на съответното законодателство на страната на производство, включително относно правата на човека, и че правата на засегнатите местни хора са били спазени.

Организацията на ООН за прехрана и земеделие (FAO) изчислява, че 420 милиона хектара гори — площ, по-голяма от ЕС — са били превърнати от гори за селскостопанска употреба между 1990 и 2020 г. Потреблението в ЕС представлява около 10% от това глобално обезлесяване. Палмовото масло и соята представляват повече от две трети от това потребление.

 

Продуктитевнос, Китай, Agrozona.bg

Продуктите, обхванати от новото законодателство, са: едър рогат добитък, какао, кафе, палмово масло, соя и дървесина, включително продукти, които съдържат, хранени са или са направени с помощта на тези стоки (като кожа, шоколад и мебели), като в първоначалното предложение на Комисията. По време на преговорите евродепутатите успешно добавиха каучук, дървени въглища, продукти от печатна хартия и редица производни на палмово масло.

Парламентът също така осигури по-широко определение за деградация на горите, което включва превръщането на девствени гори или естествено възобновяващи се гори в плантационни гори или в други залесени земи.

 

Контроли, базиран на риска

Комисията ще класифицира страни или части от тях като ниско, стандартно или високорискови въз основа на обективна и прозрачна оценка в рамките на 18 месеца от влизането в сила на настоящия регламент. Продуктите от държави с нисък риск ще бъдат обект на опростена процедура за надлежна проверка. Съотношението на проверките се извършва на операторите според нивото на риск в страната: 9% за страните с висок риск, 3% за страните със стандартен риск и 1% за страните с нисък риск.

Компетентните органи на ЕС ще имат достъп до съответната информация, предоставена от компаниите, като геолокационни координати, и ще извършват проверки с помощта на инструменти за сателитно наблюдение и ДНК анализ, за ​​да проверят откъде идват продуктите.

Санкциите за неспазване са пропорционални и възпиращи, а максималната глоба трябва да бъде най-малко 4 % от общия годишен оборот в ЕС на неспазващия изискванията оператор или търговец.

Новият закон беше приет с 552 гласа “за”, 44 “против” и 43 “въздържал се”.

 

 

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА