Отглеждане на магданоз – някои интересни съвети

Васил Русев
Васил Русев
8 Минути

Магданозът – универсалната подправка с неподозирани качества

Той е една от най-разпространените градински подправки по нашите географски ширини. Той е светлозелено, двугодишно тревисто растение и подправка, широко разпространена в кухните на Европа, Близкия изток и Америка. Дължи широката си употреба освен на приятния аромат, но и до голяма степен на вкусовите си качества, породени от високата концентрация на хлорофил.

Когато става въпрос за подправки за автентична и вкусна българска кухня, се използват два вида – къдраволист и италиански. Последният е известен сред ботаниците още като обикновен или гладколист. В българските гозби се използва най-вече обикновеният, защото се смята, че неговият аромат е значително по-силен. Като незаменим компонент на много ястия, при готвене от него се използват листата и корените. С него се украсяват ястията, а коренът дава уникален вкус на бульони, маринати и гозби.

Изключително интересен факт е, че магданозът съдържа повече витамин С от лимоните и повече витамин А, отколкото има в морковите.

стрък магданоз

Отглеждане на магданоз – как да го направим в домашни условия

Почвата трябва да бъде нормална или слабо киселинна и да има свободна структура. За засаждане може да се  избере слънчево място или такова с частична сянка. Той може да бъде засаден заедно с други градински култури като зеле, лук, краставици, домати, картофи, както и други подправки, без това да оказва негативно влияние. Той се размножава със семена. В началото на пълната зрялост през втората година семената се събират, за да бъдат разсадени наново.

Той е сред най-лесните за отглеждане градински подправки, като единственото от което се нуждае е периодично поливане (препоръчително е вечер), за да бъдат листата му свежи.

Съхранението му през зимните месеци не изисква нищо специално. Той може да бъде изсушен и да се използва по този начин, а другият вариант е да бъде замразен и да се поднася като зелена маса през студените месеци. Има вариант да се отглежда и в саксии целогодишно на топло и светло място в дома.

подправката заедно с морков

Български названия. Или как го наричат в различните краища на страната

В северната част на страната, някои диалекти разговорното му наименование е “мерудия”. В Ловешка и Търновска област например думата се ползва изключително масово. В същото време думата “магданоз” почти не се използва. Още повече, че голяма част от населението не знае, че магданоз и мерудия е една и съща подправка. Произходът на тази дума е много стар и се предполага, че хората са обозначавали всички зелени подправки с множественото ѝ число (мерудии). Доказателство за това, е че в различни диалекти на страната с думата мерудия се именуват различни видове подправки. В някои диалекти мерудия е синоним на сминдух.

Интересен факт, е че други български говори използват славянската дума петрушка (петръшка). В интерес на истината етимологически това е старобългарското название, означаващо ‘петовърха’ или ‘петовръшка’ (връх => връшка). Магданозът е наричан с това име от старите българи заради външния вид на листните клонки, които се ‘разклоняват’ с 5 връхчета. В някои преходни западни говори наричат магданоза и със сърбохърватската дума першин.

обикновен вид на растението

Хранителни качества

Според редица изследвания той е чудесно средство за изцеление и питателна храна. Освен на витамини, той е и добър източник на желязо и фолати. Летливите маслени компоненти включват миристицин, лимонен, юджинол и алфа-тюжен. Тези масла и по-специално миристицинът, е доказано че възпрепятства образуването на тумор и в частност, формирането тумор в белите дробове. Съдържащите се в магданоза флавоноиди са апиин, апигенин, крисоериол и лутеолин. Именно тези два вида необичайни компоненти предоставят уникални ползи за здравето.

подправката в саксия

Преките ползи за здравето:

Укрепва костната система
В случай, че консумирате редовно магданоз, ще можете да си осигурите необходимото количество витамин K за организма. Витамин K подобрява здравето на костната система, като подобрява усвояването на калция и в същото време действа като модификатор на протеините в структурата на костите. Този полезен витамин може да се намери още в зелените листни зеленчуци, краставиците, аспержите и празия лук.

Регулира нивото на кръвната захар
Той съдържа специален флавоноид, наречен мирицетин. Той спомагаза  регулирането на нивото на кръвната захар. Освен това намалява инсулиновата резистентност и има противовъзпалително действие. Mирицетин съюо така понижава  канцерогенните ефекти на хетероцикличните амини.

За здрави бъбреци
Едно от най-използваните растения за подобряването на здравето на бъбреците е именно магданозът. Той стимулира бъбречната функция като същевременно пречиства и детоксикира организма със качественото си диуретично действие. В интернет от няколко години може да с е намери една интересна рецепта за изчистване на бъбреците. Необходимите съставки са: 1 бира, 500 мг мед и 3 връзки магданоз. Всички съставки се поставят в тенджера, където се оставят да врят 10 минути. След като прецедите трчността, пълните една ракиена чаша, която трябва да се пие четири пъти на ден на гладно.

Бори се с анемията и умората
Той е полезен за страдащите от анемия или преминавате през период на постоянна умора вследствие на стрес. Той съдържа голямо количество витамини A, B комплекс, фолиева киселина и витамин К. Също така осигурява голямо количество калий, калций, цинк, фосфор, желязо и магнезий.

Укрепва имунната система
Той укрепва имунната система, тъй като съдържа много витамин C. По този начин той де превръща в мощен антиоксидант, който се бори срещу редица вируси и бактерии.

смути от подправката

В кулинарията

Той е универсална подправка, използваща във всякакъв вид гозби – салати, супи, месни и зеленчукови ястия. В отделни случаи той се приготвя самостоятелно, например когато е паниран или при магданозените кюфтета. Като цяло “зеленикавият приятел” рядко се подлага на по-продължителна термична обработка и най-често се слага в последните минути на готвенето или след самия му край.

подправката в гюведже

И накрая, нека обобщим полезните свойства на магданоза:

  1. Уникален  имуностимулатор, който съдържа витамини К, С, А, Е
  2. Магданозът съдържа важни микроелементи като калций, калий, магнезий, фосфор, цинк и мед.
  3. Мерудията има диуретични свойства
  4. Действа ползотворно при камъни в бъбреците и в жлъчката, а също и при уринарни инфекции.
  5. Корените на магданоза притежават антиоксидантни и антибактериални свойства
  6. Заздравява костите заради голямото си съдържание на калций

Благодарение на противовъзпалителните си свойства се използва за облекчаване на зъбобол, подутини, ухапвания от насекоми. Те са добра превенция на вътрешни възпаления, помагат и за прочистване на черния дроб. Магданозът подпомага оранизма при тромбофлебит, сърдечни заболявания, при камъни в пикочния мехур и бъбреците, при болезнена менструация, при лунички, срещу повръщане и други.

ЕТИКЕТИ:
Avatar photo
Автор: Васил Русев
Васил е журналист в уебсайт и списание „Агрозона“ от август 2018 година. Роден е през 1983 година в Пловдив. Възпитаник е на Националната професионална гимназия по горско стопанство "Христо Ботев" в град Велинград и на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Работи като журналист от повече от 10 г., а опитът му е съсредоточен в длъжностите - репортер, редактор и водещ. Личните му интереси са свързани с историята, политиката, природните процеси и спорта.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА