Няма лош сезон за зелените подправки в саксии

Паулина Йоргова
Паулина Йоргова
3 Минути

Винаги пресни са подправките, когато ги гледаме в саксийки, вместо да бъдат купени на връзки. Все по-често може да се купят саксии с подправки от нашите магазини, но да си ги направим сами си е направо детска работа. Най-лесно това се постига с копъра и магданоза.

Семената не се слагат на гъсто

Напълваме саксийката с градинска пръст до 2 см под горния ръб. Притъпкваме (с дъното на друга саксийка това става най-бързо и лесно), за да създадем твърдо легло на семената. Тях пък ги полагаме така, че помежду им да има разстояние 1,5 – 2 см при копъра и около 3 при магданоза. Може да бъдат засети и по-гъсто, но после растенията трябва да се прореждат на същите разстояния. След сеитбата ги покриваме с пръст и леко притъпкваме, така че до ръба на саксийката да остане около половин сантиметър разстояние. До поникването на семената влажността в зоната около тях трябва да е винаги висока и ако се налага, поливаме всеки ден. По-нататък поливките ще разредим. Трябва да се има предвид, че листата, особено на магданоза, пожълтяват, ако почвата е преовлажнена.

Потърсете светло място за съдинките

Както магданозът, така и копърът се развиват нормално при температура около 18 градуса. Такива условия не е трудно да създадете през зимата в жилищно помещение. По-важното е да настаните саксийките на най-светлото място. Тридесет-четиридесет дни след засяването ще имате зелен копър. Ако засявате през 10-15 дни по някоя и друга саксийка, ще разполагате със свежата подправка през цялата зима, докато започнете да късате от дворната градина.

Магданозът ще стане по-бавно, защото по-дълго време развива кореновата си система, но после бързо избуява. Ако засявате още през септември на няколко пъти докъм януари, пресен магданоз ще имате от есента до пролетта. В края на ноември ще изрязвате листата от първите саксийки, а през март от последните. Тогава в първите ще има нови листа за използване.

На скорост

Семената на копъра и магданоза никнат бавно – за 16 – 25 дни, а понякога и повече. Можем да ускорим поникването им. За целта ги поставяме във вързопче от плат и ги накисваме в чаша вода. Водата сменяме през 8-10 часа в продължение на 1-2 денонощия. Така обработени никнат десетина дни по-бързо. Киснатите семена просушаваме леко, за да може да се засяват. Важно е след като бъдат засети, да не се допусне просъхване на почвата.

 

Паулина Йоргова е завършила икономика на аграрното производство в УНСС и вече повече от 20 години пише за бизнес и финанси, като селското стопанство винаги е било нейния любим ресор. Интересът към тази тематика е основната причина да стане част от екипа на „Агрозона“, където работи като главен редактор от април 2016 година. Развитието на българските села и животът на хората в тях са част от темите, които са свързани с личните и професионалните и интереси. Мечтае някой ден да се завърне към корените си в Добруджа и да работи за добруването на родния си край.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА