Лозарският сектор ще се подпомага чрез 6 интервенции

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
7 Минути

Шест интервенции са включени в предложенията по новата ОСП за лозаро-винарския сектор, които са обсъждани на Тематичната работна група (ТРГ) за подготовка на на Стратегически план за развитие на земеделието и селските райони за периода 2021 – 2027 г., научи „Агрозона”. Сред проектите са досега съществуващите по Националната лозаро-винарска програма мерки „Инвестиции в предприятия”, „Преструктуриране и конверсия на лозя”, „Популяризиране в трети държави”, „Застраховане на реколтата”, кризисната мярка от 2020 г „Събиране на реколтата на зелено”, както и предложената нова мярка „Информиране в държавите членки”, която вече е одобрена с промяна в наредбата за финансиране на програмата. Финансирането на обсъжданите мерки е по линия на Европейски фонд за гарантиране в земеделието (ЕФГЗ).

 

Инвестиции в предприятия

Според плана по „Инвестиции в предприятия” ще бъдат допустими разходи за закупуване на машини и оборудване за преработка на грозде, вино и гроздова мъст, за контрол на температурата, опаковане и др; строително-монтажни работи на сгради, лаборатории и  др. Подпомагането по „Инвестиции в предприятия” може да бъде до 50 % от стойността на действителните разходи за осъществяване на допустимите инвестиционни дейности за микро-, малки и средни предприятия; до 25% от действително направените разходи за предприятия с по-малко от 750 служители или с оборот, по-малък от 200 милиона евро; до 15% от действително направените допустими разходи за предприятия с над 750 служители или с оборот над 200 милиона евро.

 

Преструктуриране и конверсия на лозя 

По интервенция „Преструктуриране и конверсия на лозя” се предвижда разделянето на три подмерки – „Конверсия на сортовия състав на насажденията“, „Промяна на местонахождението на лозята“ и „Подобряване на техниките за управление на лозята“, като към всяка са дефинирани и определените дейности и разходи, които са допустими.

Максималният размер на финансовата помощ е до 75% от стойността на действителните разходи за изпълнение на всяка дейност, на база пределни цени по операции и допълнителен контрол – сравняване три оферти.

 

Определиха целите за популяризиране

Интервенция „Популяризиране в трети държави” предвижда допустими разходи по всички дейности по популяризиране на продуктите на винарската индустрия – участия в панаири и изложения с международна и местна значимост; организиране и провеждане на действия, свързани с информационни кампании, по-специално относно режимите на ЕС; разходи за мостри и промотиране и др. За целеви трети страни, за прилагане на мярката „Популяризиране в трети държави“, са определени: Китай, Япония, Хонг Конг, Тайван, Сингапур, Виетнам, Тайланд, Малайзия, Алжир, Русия, Беларус, САЩ, Канада, Мексико и Бразилия.

Максималният размер на финансовата помощ е до 50% от стойността на допустимите разходи за осъществяване на дейностите.
Към помощта от ЕФГЗ може да бъде отпусната държавна помощ в размер на до 30% от стойността на допустимите разходи. Кандидатите пък трябва да осигуряват процентът самоучастие до 100% от стойността на допустимите разходи.

 

Кой ще се застрахова

„Застраховане на реколтата” е нова мярка, която бе реализирана през 2020 г. Подпомогнати бяха 31 гроздопрозводители, сключили застрахователна полица за стопанисваните от тях площи с винено грозде. Общият размер на застрахованата площ, за която е получено подпомагане по мярката е 1600 ха.

Допустими за подпомагане по интервенцията са разходите, извършени от кандидата за застрахователните премии, ненадвишаващи максималния размер на подпомагане, определен въз основа на обичайните пазарни цени и стандартните предположения за загуба на доход за насажденията с винено грозде.

Подпомагането се предвижда да е в размер на до 80% от разходите за застрахователни премии, заплатени от производителите за застраховане срещу загуби, причинени от неблагоприятни климатични условия, които могат да бъдат приравнени към природни бедствия и до 50%  за загуби, причинени от животни; щети, нанесени от болести по растенията или нашествия от вредители и др.

 

Новата мярка

„Информиране в държавите членки” е нова интервенция, която предвижда дейности по информиране в България и другите държави членки относно отговорната консумация на вино и системата за качество на вино в ЕС; за провеждане информационни кампании и участие в изложения, панаири, фестивали и конференции с национално/европейско значение за целевата държава членка, в която участва бенефициентът.

Максималният размер на финансовата помощ е до 50% от стойността на допустимите разходи за осъществяване на дейностите по информиране.
Към помощта от ЕФГЗ може да бъде отпусната държавна помощ в размер на до 30% от стойността на допустимите разходи. Кандидатите пък осигуряват процентът самоучастие до 100% от стойността на допустимите разходи.

 

Кризисното събиране на зелено

„Събиране на реколтата на зелено” е извънредна мярка, която бе отворена през 2020 г, като целта й е в момент на криза да се подпомага стабилизирането на пазара. По този начин конкурентоспособността на гроздопроизводителите няма да бъде повлияна в голяма степен от настъпилия дисбаланс между търсенето и предлагането в сектора. Прилагането на мярката се очаква да обхване около 2 250 ха от всички площи, засадени с винени лозя в България. През 2020 година са подпомогнати 18 гроздопроизводители, които са образи неузрялата си реколта от около общо 600 ха.

Допустими за подпомагане са разходи за ръчно събиране на реколтата на зелено върху площи в добро агротехническо състояние, при условие, че не се нарушава доброто вегетативно състояния на лозето, няма никакви негативни фитосанитарни последици и отрицателни отражения върху околната среда.

Подпомагането е в размер на до 50 % от сумата на преките разходи за операциите по отстраняване на гроздовете и на загубата на приходи, произтичаща от прилагането на интервенцията.

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА