Как да изправим кривите краставици: 7 причини и решения

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
5 Минути

Сами можете да си помогнете с малки корекции в агротехниката

Когато отглеждате краставици, често се сблъсквате с проблема на изкривяването им. Те растат уродливи, с неправилна форма и дори да искате да ги консервирате, трудно ще се поберат в буркана. Каква може да бъде причината за подобно явление и как да избегнете появата на такъв ефект в лехата? Ето най-честите причини и техните решения:

Недостатък на микроелементи. Липсата на микроелементи при отглеждането на краставиците е сред основните причини за изкривяването на плодовете. Обикновено тук става въпрос за дефицит на калий или азот, или пък комплексна липса на вещества. Как да откриете разликата?

При дефицит на калий краставиците придобиват жълтеникав оттенък и формата им напомня круша. Едновременно краят на листата започва да светлее и се завива надолу, като могат да се появят и некрозни петна. За отстраняване на проблема обработете растенията с калиева сол (25-30 г на 10 л вода), а след 4 дни полейте почвата и посипете с калиев сулфат (40-60 г на 1 кв. м). Разтворът на пепел също е от полза – сложете 500 г пепел на 10 л вода и полейте с литър всеки корен краставици.

При липса на азот плодовете стават други – светлозелени и значително се свиват от страната на цвета, а при плодната дръжка се удебеляват. Като цяло приличат на морков. Растението изостава в растежа, стеблата изтъняват и започват да се вдървесиняват, а листата стават дребни и светли.

За решаване на тази липса трябва да опръскате растенията с разтвор на урея – 5 г на 1 л вода, а след 5 дни внесете в лехата 30 г на 1 кв. м амониева селитра. Можете да използвате и разтвор на амониева селитра – 3 с.л. на 10 л вода.

Прилага се и органично торене – разтвор на кравешки тор (1:10). Богата на азот е и тревната настойка, която преди да се използва трябва да се разреди с 10 пъти повече вода.

Ако на краставиците не им достигат няколко микроелемента, плодовете стават изключително уродливи с всякаква форма. В този случай трябва да ги подхраните с комплексен тор (25 г на 1 л вода).  Повторно торене се прави най-рано след седмица.

Неправилно поливане. Краставиците са топлолюбива култура и са много чувствителни на поливките, особено към температурата на водата. Най-добре се чувстват, когато водата е 25-28 градуса. Честотата на поливане също е от значение, най-добре е да работите редовно с лейката. Появят ли се завръзи, се полива веднъж на 2-3 дни, а от средата на август, ако времето позволява, можете да разредите. Нямате ли възможност да осигурите нужната вода, сложете капково напояване, което ще ви спести разходи и време.

Промени в температурата. Ако краставиците, които берете, са като пристегнати с колан в средата, то вероятно причина за тази деформация са резките температурни колебания. Най-често от подобно явление страдат краставиците, които се отглеждат навън заради хладната нощ и горещия ден. Решението тук е да покриете насажденията с укритие от нетъкан материал, когато се очертава такова време.

Недоопрашване на краставиците. За този проблем обикновено краставиците сигнализират чрез изкривени плодове, които имат неравномерна окраска, изсветляваща към цвета. В този случай опрашването може да бъде изкуствено, а ако сте изпуснали момента, опръскайте ги с борна киселина – 3 г на 1 л вода. Когато си купувате семена, заложете на самоопрашващи се сортове и хибриди.

Неправилно засаждане. Най-честата причина за изкривените краставици е засаждането на различни сортове и хибриди краставици, от които едни се нуждаят от опрашване от пчели, а други са партенокарпни. Така се получава частично опрашване, съкращаване на видовете и уродвили плодове, които не могат да се сложат в буркана. Тук е важно да обръщате внимание на семената, които купувате. Избягвайте засяването на различни по вид сортове, съблюдавайте сеитбооборота, старайте се да не садите краставиците на едно и също място.

Ненавременно прибиране на реколтата. Краставиците трябва да се берата на 2-3 дни иначе растението не може да разпредели добре хранителните вещества, които приема.

Особености на сорта. Макар и рядко, има сортове, чиято крива форма е особеност на дадените краставици. Най-често те са от групата на късните сортове и хибридите. С подобна особеност се характеризират китайските краставици.

 

 

 

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА