Как да отгледате краставици: От разсада до брането

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
5 Минути

Кои са най-честите грешки, които допускат и нови, и доказани градинари

Ако решите да си направите градина в това кризисно време, то вероятно ще боднете и няколко стръка краставици -това е една от най-обичаните зеленчукови култури, която дава богата реколта, но само при правилни грижи. Ето няколко препоръки, които ще ви помогнат да се справите с често срещаните проблеми, които чакат неопитни градинари.

Когато отидете да избирате семена, вземете такива сортове, които са устойчиви на болести като фузарийно увяхване, брашнеста мана и мозайка. По правило такива семена вече се третират с препарати за растителна защита на производствената линия, така че не е необходимо да се накисват допълнително. Проверете срока на годност – семената на краставица остават жизнеспособни в продължение на пет години.

Засадете разсад от краставици на закрито поне 3 седмици преди да планирате да преместите разсада в зеленчуковата градина. Използвайте торфени саксии със смес за семена. Стайната температура трябва да бъде най-малко 21 градуса през деня и 16 градуса през нощта. Така пониците ще се появят след пет до седем дни.

Ако няма оранжерия, сейте директно 2-3 седмици след като е отминала опасността от повратни слани и почвата се затопли до 18 градуса. Краставиците не поникват, когато температурата на почвата е под 10 градуса.

За директна сеитба се предпочита повдигната леха или фитарии, наторени с угнил оборски тор или компост: рН на почвата 6,5 до 7,5.

 

Как да ги засадите

Въпреки че отглеждането на краставици изглежда просто, начинаещите градинари често грешат още с първата стъпка – засаждането им. Краставиците  не обичат, когато тяхната деликатна коренова система се нарушава и изпитват шок при преместването им на постоянното им място. Така се забавя растежа им.

Ако семената ви са нови, сложете по една семка в саксийка, а ако са стари – по 2.

Дълбочината на засаждане е около 3 см. Преди да ги пренесете в градината, отрежете торфената саксия отстрани и дъното. Поставете на разстояние 30 см в редове или 60 между гнездата, където можете да сложите по три стръка.

Защитете краставиците с полиетилен и подхранвайте седмица след засаждането с течен листен тор, разреден в половината от препоръчителната доза.

 

Неправилното поливане е голяма пречка

Краставиците обичат много вода и реагират веднага, щом усетят дефицит на влага. Ако растенията (независимо дали разсад или директен посев) изсъхват или растат по-бавно, отколкото бихте искали, оценете качеството на поливането – почвата винаги трябва да е леко влажна.

Краставиците обичат да получават обилно вода веднъж или два пъти седмично вместо леки поливки всеки ден. С настъпването на горещо време е добре да мулчирате с листа или слама, за да се стабилизира влажността на почвата.

Водата не трябва да мокри листата на краставиците иначе те ще се разболеят.

Поливайте сутрин, така че растенията да имат време да изсъхнат.

 

Неподходящото торене е в ущърб на плододаването

Начинаещите градинари грешат и с прекомерното внасяне на тор, особено когато видят жълти листа в долната част на растението. Те обаче не са причина да внасяте допълнително азотен тор. По-добре торете с комбинирани торове при разсаждане с повече калий. След това пръскайте с течен листен тор веднъж месечно. Прекомерното съдържание на азот в почвата може да доведе до развитие на зелена листна маса, но не и до появата на плодове.

 

Сложете им опора

Краставиците са култура, която не може да расте на земята. Трябва да осигурите на растенията подходяща опора, по която да се катерят и да не се мокрят листата им от влагата на земята. Можете да направите различни варианти с телове или пък да използвате готова мрежа, пригодена именно за това.

 

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА