Предложение: Само държавни лаборатории да могат да извършват фитосанитарния контрол на границите

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
2 Минути

Предстои депутатите да разгледат промените в  Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за управление на агрохранителната верига, свързани с контрола по граничните контролно-пропусквателни пунктове

Според предложените в ЗИД промени, изпитванията на проби категории животни и стоки за целите на официалния контрол, извършван на територията на граничните контролно-пропусквателни пунктове, се осъществява единствено в лаборатории на Българската агенция по безопасност на храните. Тези дейности, осъществявани на територията на ГКПП, не могат да бъдат превъзлагани.

Предложените промени целят засилване на граничния контрол, осъществяван на територията на гранично-контролните пропусквателни пунктове (ГКПП”), като се закрепи на законово ниво правилото, че граничният лабораторен, официалния контрол и другите официални дейности, извършвани с цел да се гарантира прилагането на законодателството в областта на храните и фуражите, правилата относно здравеопазването на животните и хуманното отношение към тях, здравето на растенията и продуктите за растителна защита,  може да се осъществява само от лаборатории на Българската агенция за безопасност на храните.

Тъй като БАБХ е компетентен орган по Регламента за контрола по чл. 47 , следва контролът по този текст да се осъществява само от звена рамките на БАБХ. Става дума за специализираните структури за лабораторно-диагностична дейност по чл. 8, ал. І ЗБАБХ.

След приемане на предложените промени само тези лаборатории. които са част от  административната структура на БАБХ ще могат ла осъцествяват фитосанитарен контрол на границите на Република България.

Трябва да се подчертае, че става дума за забрана на частните лаборатории само на територията на ГКПП.

ГКПП са публична държавна собственост и на тези места се наамират обекти със значение за националната сигурност. Това предполага, че достъпът и осъществяването на дейности от лица извън официалните лица, работещи за  държавата е нежелателно.

“За да може България ефективно да изпълнява това си задължение, следва да се изгради институционален капацитет за граничен фитосанитарен контрол. Недопустимо е тази дейност да бъде предоставяна на подизпълнители, които на практика да осъществяват
функции, свързани пряко с националната сигурност”, посочват още вносителите на Законопроекта в мотивите към него.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА