Китайските витамини може да пренесат АЧС до прасетата в Щатите

Паулина Йоргова
Паулина Йоргова
2 Минути

САЩ не може да се откаже засега от вноса на хранителни добавки

АЧС активно се разпространява в по-голямата част от Китай, включително в южната част на страната, където са концентрирани големи производствени мощности. Там вече много животни може да са заразени с вирус и това е заплаха за Съединените щати. Според д-р Дейв Пибърн, вицепрезидент по наука и технологии в Националния съвет по свиневъдство в САЩ, най-голяма тревога предизвикват вещества, способни да транспортират АЧС със себе си. Най-застрашените продукти са хранителните и фуражните съставки.

През 2014 г. изследователите са установиха как вирусът на свинската диария (PED) е влязъл за първи път в Северна Америка. Моделът на разпространение ясно показа, че някои фуражни съставки са запазили вируса по време на симулация на пътуване от Пекин до Шанхай и след това до САЩ. В допълнение към диарията, Китай може да “изнася” към търговските стада на американските фермери, класическа чума по свинете, шап, а от скоро и АЧС.

Рискът може да се намали

“Ние можем да намалим риска от предаване на АЧС чрез използване на добавки, които убиват вируса, или, например, чрез осигуряване на ефективно тестване на храните за епизоотична чистота”, казва Пибърн.
В момента много аминокиселини, витамини и минерали се доставят от Китай до Съединените щати, за да се осигури пълноценна диета за животните. Не всички от тях могат да бъдат произведени в Щатите, така че засега страната не може да се откаже от китайския внос.

Почти 1 млн. прасета са унищожени досега в Китай заради опасната болест, за която досега не е намерено лечение. Страната е от най-засегнатите от АЧС, в повече от 24 провинции е установено заболяването.

В търсене на решение за спасение от болестта китайски учени са установили, че добавянето на зеленчуци към фуража може да помогне за решение на проблема. Според тях храненето със зеле, карфиол и рапица, може да намали разпространението на болестта. Според китайските изследователи над 70 растения, гъби и морски съдържат молекула, способна да игнорира вируса.

Паулина Йоргова е завършила икономика на аграрното производство в УНСС и вече повече от 20 години пише за бизнес и финанси, като селското стопанство винаги е било нейния любим ресор. Интересът към тази тематика е основната причина да стане част от екипа на „Агрозона“, където работи като главен редактор от април 2016 година. Развитието на българските села и животът на хората в тях са част от темите, които са свързани с личните и професионалните и интереси. Мечтае някой ден да се завърне към корените си в Добруджа и да работи за добруването на родния си край.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА