Като на война: Събирачи на трюфели унищожават находища, залагат шипове по горските пътища

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

До скоро трюфелите бяха непознати за хората в района на Държавно ловно стопанство-Балчик, но сега все повече стават незаконните събирачи, като една част от тях дори притежават и специално обучени кучета. Високата изкупна цена на трюфелите ги превърна в желан бизнес за много хора, които за съжаление взимат от гората един продукт, унищожават цели местообитания, а не правят нищо, за да бъдат съхранени находищата, алармират от ДЛС-Балчик.

За да бъде съхранен този ресурс ръководството на ДЛС-Балчик въведе ред, като се издават само определен брой разрешителни за събиране на трюфели, според предвиденото по стопански план ползване, за да не се стигне до пълното им унищожаване. Определени са и местата, където може да се извършва тази дейност, като са изключени защитените територии, резерватите, базите за развъждане на дивеч и др.  Регламентиран е и начинът за добиване, като събирачите трябва да представят документи и за кучетата, с които работят.

За съжаление усилията на ДЛС-Балчик не се възприемат добре от незаконните събирачи, които търсят бърза печалба и не се интересуват какво ще се случи с находищата след година или две. Тези хора ровят по всяко време в горите, унищожават трюфелите, гонят дивеча, замърсяват горските територии, причиняват пожари и дори поставят шипове по горските пътища, за да затруднят служителите на стопанството по време на проверка.

От ДЛС-Балчик са категорични, че ще засилят контрола и няма да позволят унищожаването на трюфелите, които са едно от природните богатства в района. Извършват се съвместни проверки с полицията и за последната седмица са съставени три акта. Служителите на стопанството заявяват, че ще бъдат безкомпромисни, въпреки заплахите от страна на незаконните събирачи на трюфели.

Всеки може да помогне

От ръководството на стопанството разчитат на гражданите и полицията, за да бъдат спрени посегателствата в горите, като в териториалното поделение се правят ежедневни проверки, а дежурните са готови да откликнат на всеки сигнал.

Ръководството на ДЛС-Балчик предлага да бъдат направени законодателни промени, които да регламентират добива и продажбата на трюфели в страната, за да бъдат опазени трюфелите от онези, които с действията си в гората целят само бърза печалба, без да се замислят, че природата не може да се възстанови след вандалските им набези.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА