Къси вериги на доставки вместо разправии с хипермаркетите

Георги Узунов
Георги Узунов
7 Минути

Съботният пазар в белгийския град Льовен е място, където предлагат продукцията си фермери предимно от белгийската провинция Фламандски Брабант. Един от тях е Реми Шифелеерс, който отглежда 100 кози, 20 свине и е активен застъпник на хуманното отношение към животните и късите вериги на доставки. Фермата на Реми във фламанския град Алкен е истинска база за обучение по устойчиво животновъдство. Тук са идвали фермери от цял свят, включително от България, както самият фермер разказа за „Агрозона“.

Реми Шифелеерс на пазара в Льовен-1На пазара в Льовен Реми Шифлеерс предлага 22 вида невероятно впечатляващи вкусове козе сирена. На консистенция те приличат повече на извара, а на форма се предлагат на малки пити, оваляни в различни смеси от пикантни подправки и билки. Сиренето се купува предимно от любители на гурме специалитетите и от хора, които искат да впечатлят гостите си с вкусни разядки, салати и основни ястия. „В началото целият пазар беше пълен с местни производители. Сега се броим на пръсти.“, казва Реми Шифелеерс.

Гостоприемството на преден план

Фермата на Реми Шифелеерс е част от кооператива De levende aarde (на български Живата земя), който е един от големите доставчици на кози от Фландрия за за Ливан, Бенин, Буркина Фасо и Сенегал. Кооперативът залага на рекламата на устойчвото земеделие и се стреми да създаде дълготрайни партньорски връзки с фермери от така наречения Трети свят. Със своето гостоприемство Реми Шифелеерс привлича клиенти и на пазара в Льовен. Както на сатрите пазари търговците са привиквали клиентите си, така и белгиецът приканва хората да се спрат на неговия щанд, като им поднася малки сухарчета намазани с разлчни видове козе сирене.

Скорошен гост във ферматана Реми Шифлер е бил посланикът на Бенин в Белгия, Чарлз Тоджину, с чието съдействие е започнал износ на кози, сподели фермерът. Проектът предвижда фермери от двете страни да обменят опит в хуманното отглеждане на животните и производството на храни. „Нашите животни не се хранят със зърно, нито пък с храна, подходяща за човешка консумация.“, обяснява Рем Шифелеерс.

През по-голямата част от времето козите са в обор и се хранят с богати на протеини култури. Разходите за износ, по думите му, са намалени до 1 500 евро за 10 животни, със съдействието на посланика на Бенин. 75% от тези разходи се поемат от провинция Лимбург. Важна е обаче грижата на стопаните за животните, подчертава Реми Шифелеерс. През последната година той е приел на гости в своята ферма група фермери от Африка, за да покаже как се грижи за животните си. „Няма смисъл да се дава некачествена храна на животните и те да бъдат отглеждани в неподходящи условия. На следващата година ще умрат.“, казва фермерът  и допълва, че цената за износ на животно от фермата е 200 евро, а в Африка стойността на животните е истинско злато.

Без евросубсидии

За отглеждане на козите си фермерът не получава евросубсидии. Според него един животновъд не бива да разчита само на субсидиите, защото спре ли помощта, следва фалит. Такъв бил случаят, по думите му, с негови колеги животновъди. При изкупна цена под 30 евроцента за литър никой фермер не може да оцелее, казва белгиецът.Фермерът предлага общо 22 вида козе сирене-1

На местния пазар продуктите от фермата на Реми Шифелеерс се продават само по къси вериги на доставки. Моделът е наложен от кооператива De levende aarde (на български Живата земя) като начин да се създадат условия  за справедливи търговски отношения на пазарите на фермерски храни. Кооперативът дава възможност на земеделския стопанин сам да определя цената, метода на производство и самата оферта. С такава прозрачна система той не е просто посланик на своя продукт, а за цялата къса верига. Това е добре както за околната среда, тъй като не се създават излишни боклуци от опаковки, така и за местната икономика.

Фермерски продукти от вендинг машини

Реми Шифелеерс участва в различни фермерски пазари, организирани редовно от общините или по разлчно време според случая, например на празници. На интернет сайта на кооператива е предоставена търсачка, която помага потребителите да се ориентират къде наблизо до тях и кога се провеждат фермерски пазари, или къде са местните магазинчета на кооператива. Всяка седмица до абонатите на кооператива се изпраща бюлетин с новини за фермерите и дейностите им. Продуктите се продават също във вендинг машини на разлчни крайпътни места. Срещу абонамент потребителите могат два пъти седмично да си вземат от кооператива пресни продукти.

Директна връзка с потребителите

Кооперативът има десетки магазини за хранителни стоки на различни места във Фландрия, най-често в самите ферми или на центровете в малките села. Много фермери продават направо от хамбарите си за сортиране и продукти като ябълки, круши, картофи се предлагат от големи кошове на ъгъла на помещението за сортиране. Потребителите, ако поискат, могат да се включат в отглеждането и брането на реколтата, с помощта на фермера.

Домакинствата от един квартал има възможност да се възползват от намаления при по-едри покупки на стоки от кооператива. Средствата за пазаруване се събират в обща сметка, а храната се доставя веднъж седмично на определено място. Като цяло групата се самоорганизира, но регионалният мениджър от кооператива също може да съдейства. Самата група има управител по организационната дейност, мениджър на доставките и финансов управител. Фермерите от кооператива отварят вратите на стопанствата си за потербителите и техните семейства, които биха искали да научат повече за начините на производство на определен продукт.

ЕТИКЕТИ:
Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА