Какъв е уловът на БГ рибарите в първите пролетни дни?

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
4 Минути

С настъпването на пролетта се очаква и аткивизиране на рибите по водоемите. Дали заради по-хладните мартенски дни обаче, все още пролетното настъпление на рибите не е във вихъра си. Въпреки това, най-нетърпеливите риболовци, вече правят първите излети за годината и съобщават за започналото активизиране на рибите. Къде и какво кълве по родните водоеми към края на месец март, предаде НЛРС-СЛРБ.

Пролетта вече настъпи, но пролетното настъпление на ри­бите по река Дунав нещо се забави. Вниманието на дунавските риболовци е насочено основно към морунашите, които се движат на паса­жи и се придържат в близост до брега. Има вече някои поло­жителни отзиви от фидеристи, но без сигурен улов. Тепърва ще ги причакват и в долните течения на вливащите се наши реки, където навлизат, за да дадат поколение.

След като пролетното шоу с бялата риба на яз. Копринка приключи (заради влязла в сила забрана), към края на месец март вниманието на риболовците се насочи към мирните риби. Вече има информация за първи хващани каракуди в приустиевата част откъм Долно Сахране и този риболов тепърва ще набира популярност. Там рибата се групира на големи пасажи, а това мами рибари от близо и далеч, които прииждат, за да се възползват от по-лесния улов. В почивни дни даже става тясно и трудно се намира място.

Няколко солидни кефала са влезли в живарниците на гру­па софийски риболовци при скорошен излет на язовир “Огняново” в ръкава откъм с. Големи Раковица. В добавка и още няколко неголеми костурчета. Всичко това при усилено стреляне на бели червеи с прашки и риболов на плувка и „мартенички“ за стръв. Другите риби, които обичайно се ловят през про­летта, все още на са се раздвижили. Но със затоплянето на времето това ще стане всеки момент.

На Поповския язовир “Каваците” към 28 март излезе бабушка, но не в устието, където обикновено я търсят през пролетта, ами в дълбоката вода на стената. Там местни плувкаджии се застояват в по-спокойни дни и трупат добър улов. Масовите бабушки са от средна голе­мина, но има и някои доста едри. Уклеят също е със стабилна популация в язовира и може да се възприеме като алтернати­ва. Каракуди и шарани все още няма.

Софийски ентусиасти се групират по обособеното стеснение на баластриера “Челопечене”, където посредством канал има връзка с Лес­новка река. Това е обичайната дестинация за пролетен риболов и може да се каже, че винаги има с какво да се забавлява човек. Червеноперки, бабушки, уклеи, платики, каракуди – всичките из­броени риби се отзовават на предложените примамки и може да се окажат в живарника. Но предупреждаваме, рибата на Челопе­чене често показва капризи дори без видими причини.

За първи хванати риби по някои баластриери и пресевни на река Тунджа се чуха отзиви още в края на февруари. После времето ги стресна и последва тотален отлив. Сега вече се лови почти повсеместно, може да се разчита дори на разнообразна риба. Освен бабушки и уклеи, ще се хванат морунаши, платики, ко­стури. Като че ли най-голям интерес предизвикват пресевните при селата Ягода и Шаново.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА