Как да оформим асма за сянка и наслада

Паулина Йоргова
Паулина Йоргова
2 Минути

Дворовете, в които се отглеждат лози, формирани асмовидно винаги са привличали погледите. При добри грижи лозите стават мощни, обилно раждат.

За да имаме хубава асма обаче е необходимо специално формиране. След като се засади лозата се реже на чеп с две очи. През първата година не се филизи и не се колтучи. На втората горната ръчка се премахва изцяло, а долната се реже на чеп с две очи. При филизенето се запазват само два по-силни летораста (единият е резервен). Те се привързват на висок кол и се колтучат. На третата година по-слабата пръчка се отстранява, а силната се изрязва на 6-8 очи над височина над конструкцията за асма. Леторастите по стъблото се филизират, а леторастите по хоризонталната част (кордона) се прореждат през един,  крайният е продължител. На четвъртата година пръчките по кордона се режат на чепове с по 2 очи, продължителят – на 6 очи. Така се оформя чардакът на асмата. Когато лозите са засадени на по-големи разстояния, може да се формират повече кордони на всяка от тях.

Обикновено за асма се избират предимно десертните сортове с големи и  красиви гроздове, които имат едри, хрупкави зърна. Желателно е гроздето да узрява през по-продължителен период от време. Най-рано зреят Перла дьо Касаба, Армира, Мечта, Плевен, Мискет русенски. Много ранни са Надежда, Свежест, Мискет Плевенски, Брестовица, Чауш. След тях са Мискет хамбургски, Болгар. Най-късните са Алфонс Лавеле, Италия, Тича.

Ако ще засаждане на лози непосредствено до жилищни сгради изберете сортовете с повишена устойчивост на студ и на мана, например Кондарев, Дружба, Наслада. Те изискват по-малко пръскане.

Паулина Йоргова е завършила икономика на аграрното производство в УНСС и вече повече от 20 години пише за бизнес и финанси, като селското стопанство винаги е било нейния любим ресор. Интересът към тази тематика е основната причина да стане част от екипа на „Агрозона“, където работи като главен редактор от април 2016 година. Развитието на българските села и животът на хората в тях са част от темите, които са свързани с личните и професионалните и интереси. Мечтае някой ден да се завърне към корените си в Добруджа и да работи за добруването на родния си край.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА