Как България и Румъния си сътрудничат в борбата с продажбата и употребата на нелегални пестициди

Лилия Александрова
Лилия Александрова
2 Минути

По-интензивни контакти и размяна на информация в областта на растителната защита, в частност при възникнали евентуални проблеми с продажба и употреба на нерегламентирани продукти за растителна защита – за това се договориха представители на местните власти в България и Румъния по време на заседание на Съвместната българо-румънската земеделска група. Срещата беше открита от зам.-областния управител на Област Русе Станимир Станчев. Присъстваха още Димитру Гаврила, зам.– председател на Окръжен съвет – Гюргево, Петре Мимиш, съветник на Окръжен съвет – Гюргево, Лили Ганчева, изп. дир. на Асоциация „Еврорегион Данубиус”, ръководители на териториални държавни институции от България и Румъния, земеделски производители и др.

През изминалите няколко години се отчита нарастване на фалшификацията и нелегалната търговия с продукти за растителна защита. Тази тенденция се наблюдава от производители, компетентни контролни органи и крайни потребители по целия свят, като е особено засилена в Европа.

Проблемът е актуален и в България. Отварянето на границите в рамките на Европейския Съюз, както и факта, че страната ни е външна граница на Общността, е предпоставка за нарастване на проблема.

Фалшивата и нелегална търговия ощетява държавата и нейните данъкоплатци, като част от загубите идват от неплатени за нелегалните продукти данъци. По данни на Асоциация Растителнозащитна Индустрия България годишните загуби в Европа от тази дейност са изчислени на 21–30 млн. евро. “Основно проблем може да се появи в тази насока при дребните производители, но един път пострадали, те повече не залагат на нелегалните продукти.”, каза д-р Андриан Райков, директор на ОДБХ – Русе за „Агрозона“.

Към момента държавните институции в България и Румъния залагат на превантивната работа за предотвратяване на нелегалната търговия и употреба на продукти за растителна защита. Издават се и разпространяват бюлетини, брошури, плакати, провеждат се срещи със земеделски производители за разясняване на вредите от употребата на неразрешените продукти за растителна защита.

Лилия Александрова

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА