Изпечете почвата за разсадите във фурната

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Ако искате да отгледате здрави и силни разсади, важно е да започнете с грижата за бъдещите растения още с избора на почва. Пръстта трябва да е здрава и да не съдържа спори на различни гъби или пък причинители на болести. Заради подобно съдържание се поврежда основата на стеблата и корените на разсадите. Стеблата буквално се превръщат в каша и младите растения загиват.

Причина за това често се явяват причинители като Pythium, Rhizoctonia, Fusarium и Phytophthora. Те живеят в почвата на вашата градина и когато условията са подходящи, атакуват растенията, предизвиквайки кореново гниене. За идеални условия за тези патогени се смятат лошият дренаж, студената и влажна почва.

 

Къде се крие проблемът

За да определите дали в градината си имате проблеми, важно е да бъдете наблюдателни, когато направите посевите. Има няколко неща, които, като се случат, трябва да се действа веднага. Проблем има, ако забележите, че след посевите дълго време не се появяват поници; когато има поници, но стеблата са тънки, меки и кафеникави близо до повърхността на почвата; новите листа са сиви или кафяви; изкопавате пониците и забелязвате, че корените не се развиват или пък забелязвате бял налеп по растенията или повърхността на почвата.

 

Важните мерки

–           Старайте се да избирате семена от устойчиви сортове.

–           Винаги използвайте стерилна органична смес за саксии.

–           Ако си правите собствена почва, изпечете я при температура около 90 градуса във фурната, за да убиете болестотворните организми. Можете да използвате и микровълновата печка, като загреете по килограм почва при означена температура в продължение на 90 секунди.

–           Използвайте топло килимче, за да затоплите почвата, като я правите по-малко благоприятна за спорите на гъбите.

–           Избягвайте плътния посев. Препълването на съдовете с разсад ограничава проветряването и способства заболяванията.

–           Не поливайте разсадите отгоре, правете това в подложката под саксията.

–           Съдовете трябва да се дезинфекцират след използване с помощта на слаб разтвор на белина.

–           Използвайте при работа чисти инструменти.

 

Опасните болести

  • Фузарийно гниене: причинява се от гъбата Fusarium oxysporum sp. Lycopersici, която може да се съхрани в почвата до 10 години. Болестта се развива по-бързо в песъкливи почви с високо съдържание на азот и с ниско съдържание на калий.
  • Кореново гниене: Pythium spp е вид гъба, която може да предизвика мокро кореново гниене. Характерен признак за присъствието на гъбата е белият мицел, който се образува на тъканите на заразеното растение. Запазва активността си в почвата в продължение на десетилетие.
  • Ризоктонията (Rhizoctonia) може да предизвика гниене, което да засегне култури, като цвекло, картофи и краставици.
  • Фитофтората се причинява от гъбата Phytophthora, която се размножава успешно в студена почва и се активизира със затоплянето на пръстта. Особени проблеми създава при отглеждането на домати и картофи.

 

 

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА