Италианците се ориентират към екзотични сортове гъби

Кирил Александров
Кирил Александров
3 Минути

Производителите в италианската провинция Сардиния имат планове за разширяване на производството на гъби шийтаке. Това е отговор на потребителския интерес, който се насочва все повече към екзотичните сортове гъби. Засега най-големи площи заети с културата има от сортовете шампиньон и кардончело. Потребителските им цени са съответно 1.80 и 2 евро за килограм. Популярни са също гъбите кладница, които струват между 2.50 и 3 евро за килограм. Манатарката достига 25.50 евро за килограм.

Консумацията бележи спад през пролетта и отново ръст през есента. За да бъде стимулирано потреблението, е необходимо да се правят промоционални кампании, отбелязват производители цитирани от freshplaza.com. Пазарът като цяло е стабилен по отношение както на предлагането, така и на търсенето.

Шийтаке – съюзник срещу рака

shii
Пазарната цена на шийтаке е висока, но според учените има здравословно действие

Освен, че е благоуханна, гъбата шийтаке съдържа голямо количество протеини, аминокиселини и витамин D. Тези свойства й носят славата на заместител на месото, наравно със соята и нейните производни като тофу. Цената на гъбата на българския пазар достига 63 лв./кг.

Шийтаке има доказани антиканцерогенни и имуноукрепващи свойства. Учени от Япония са установили, че гъбата не унищожава раковите клетки сама, а само възвръща към живот армията от клетки, защитаващи организма. Приемането на екстракт от шийтаке веднъж годишно за 1 до 3 поредни месеца поддържа изработването на перфорин в организма на необходимото ниво и не дава възможност раковите клетки да се увеличат.

Дървесните дънери, върху които се отглежда гъбата, могат да достигнат наистина високи цени, в зависимост от това какво дърво са, колко влага съдържат, какъв аромат придават на гъбите и други фактори.

Подобно на манатарките, ароматът и вкусът на шийтаке стават още по-наситени, когато гъбата е сушена. Поради това много хора предпочитат да я купуват в този вид. Тогава преди употреба се измиват със студена вода и се накисват в топла, докато възстановят формата и обема си. Китайските готвачи обикновено запазват водата, в която са били накиснати гъбите и я използват за приготвяне на сосове, маринати и др.

Глобалният пазар на гъби е един от най-бързо разрастващите се. По прогнози на експерти той ще има 10% ръст през идните години до 2021 г., когато се оценява на $60 млрд. Търсенето се увеличава с бързи темпове в Северна Америка и Южна Африка, както и в Африка и Близкия Изток. Европа е най-големият пазар за култивирани гъби с дял от 35% на световна база.

Кирил Александров работи като журналист от 2006-а година. Преди да работи в Agrozona.bg, е бил част от екипите на Агенция "Фокус", сп. Тема и сайта Expressnews.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА