Искате да запазите сорта? Ето как да съберете и съхраните семена

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Всяка група растения има свои особености на прибиране

Искате ли да съберете семена от собствените си култури в градината, то трябва да знаете, че те могат да се събират, едва когато узреят. Първи се събират семената от билки и цветя. Как да познаете дали са узрели? Когато разтърсите шушулката и чуете нещо да дрънчи в нея, това означава, че семената са узрели. Семената се събират следобед, защото сутринта може още да има роса по тях и да се овлажнят. Можете да разтърсите семената над кофа или хартия, а ако шушулките се отварят трудно, ги разтрийте в ръцете си. След това – издухайте го през сито или на вятъра, като го пресипвате от един съд в друг. След това го оставете за два дни на сухо място, така че всичко живо да излезе от семената.

5 златни правила при пръскането на градината

За да съберете семена от зеленчуци с пулп, като домати, патладжани, краставици, трябва да предприемете по-различна техника. Когато събирате семена от домати, изберете най-продуктивния храст, вземете първия плод от него, тъй като растението прехвърля по-голямата част от ресурсите си към него. Извадете семената в съд, залейте ги с вода за 2-3 дни, за да ферментират, след това отново ги залейте с вода и изчакайте семената да паднат на дъното на съда. След това ги накиснете в слаб разтвор на калиев перманганат за 15 минути. Мине ли това време, изсипете семената на хартиена салфетка, докато изсъхнат.

Семена от кореноплодни култури – ряпа, моркови, цвекло, се получават по трети начин. Тук трябва да изберете най-добрия екземпляр и да го поставите в мазето през есента. Една глава зеле например се нарязва заедно с корените и се поставя в мокър пясък или просто се закача в мазето. През зимата трябва да се уверите, че няма гниене. Ако се появи, изрежете го. През пролетта тази кореноплодна култура се засажда и през първата половина на лятото развива цветове и чак тогава можете да съберете семена от нея, подобно на тези от първата група растения.

Пръскане на зеле – как и от какво да го предпазваме

Най-добре е семената, които сте събрали, да се съхраняват при температура 5-10°C. Те трябва да дишат, така че не можете да ги вакуумирате. Семената се съхраняват най-добре в стъклени буркани или торбички. Струва си да се помни, че всяка култура има свой собствен срок на кълняемост. Краставиците, пъпешите, дините са могат да се съхраняват до 6 години, целината и морковите – само 1-2 години, доматите – 4 години.

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА