Пръскане на зеле – как и от какво да го предпазваме

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
8 Минути

Болести и неприятели атакуват културата през цялата вегетация

Зелето е култура, която при правилна агротехника, може да даде добри добиви. Нужно е отглеждането на разсад в ранна пролет, който трябва да се изнесе на полето през пролетта. За късно отглеждане младите растения се разсаждат през лятото. Културата издържа ниски положителни температури и се развива добре при 15-17 градуса. Поливките са задължителни, но правилно дозирани и в точното време. Прекалената вода по време на уголемяването на зелките може да доведе до напукването им. Културата се нуждае от торене, но не едностранно, тъй като може да се влоши качеството на получената реколта и съхраняемостта й. Поради особеностите на културата много важно е и редовната обработка на почвата и загърлянето на главите. Но как да предпазите растенията от болести и вредители в сезона на активна вегетация?

Има няколко основни заболявания, които са с най-голямо икономическо значение за отглеждането на зелето. Ето и някои от тях:

Пръскане на зеле – маната действа още сред разсадите

Първа сред заболяванията, които имат значение за зелето, се нарежда маната. Тя е гъбна болест, която първо заразява разсадите. На листата на растенията се появяват жълтеникави петна, като по долната страна при благоприятно време могат да се появи и специфичен налеп. За развитие на болестта добра услуга прави високата влажност и умерената топлина. Маната може да се развие в дълбочина на зелката и може да унищожи цялата реколта. За борба с болестта можете да използвате фунгициди, но и народните средства ще ви помогнат. Препоръчва се опръскването с 1% бордолезов разтвор. Профилактично можете да дезинфекцирате почвата, важно е да регулирате влажността около насажденията и да не засаждате зелето на едно и също място всяка година.

Гушата се гони с варуване

Кила, или гуша по зелето, също е гъбна болест, която обаче напада корените на зелевите. Поразява предимно младите растения, които за засадени в градината или в оранжерията. По корените им се развиват израстъци и образувания, които постепенно се разрастват и напукват. Растенията не могат да се снабдяват нормално с хранителни вещества. Отворените рани са врата за патогенните микроорганизми, които причиняват загниване на цялото растение и то лесно може да загине. Причинителят на болестта може да остане активен в почвата около петилетка. Благоприятства се от по-киселата почва и наличието на тор в субстрата. Заразата се пренася лесно с оборския тор.

Мерките срещу кила по зелето предвиждат предимно профилактика. Добре е почвата да е с неутрална или слабоалкална реакция. Необходимо е да се спазва сеитбооборотът и растенията да не се засаждат на заразено преди това място поне 4-6 години, както и да се практикува редовно варуване на терена.

Голите охлюви са активни през нощта

Вредителите също причиняват големи вреди по зелевите култури. Сред големите пакостници по културата са голите охлюви. Те нападат зелките предимно през нощта, когато листата успешно съхраняват влагата във вътрешността си. За да изгоните натрапниците, можете да третирате зелето с различни народни средства, като устроите на вредители примамки. Сред атрактивните аромати за тях е този на бирата или маята. Трябва да разположите из насажденията съдове с бира или разтворена мая, които да привлекат вредителите и след това ги изхвърлете. Друг метод е пръскане на зеле с нишадърен спирт, като 40-50 мл от течността се разтварят в 5-6 л вода. Разтворът се нанася на зелките поне няколко пъти, докато вредителите бъдат изгонени.

Разорете срещу зелевата пеперуда

Зелевата пеперуда е сред най-известните вредители по зелето. Характерно за нея е светлото оцветяване на крилцата и черните петна по тях. При размах крилата могат да достигнат до 5-6 см. Пеперудата става активна през пролетта и има няколко поколения годишно. Най-големи вреди нанасят гъсениците на пеперудата, които нагризват листата, а възрастните екземпляри могат да унищожат целите петури, като останат само основните жилки. Най-апетитни са сортовете зеле с по-месести и съдържащи повече вода листа.

Тъй като зелевата пеперуда какавидира за зимата на безопасни за нея места, много важно е да правите дълбока оран след прибирането на насажденията. От народните методи добър ефект дава третирането на растенията с валериана. Използвайте за получаването на разтвор 3 л вода и 50 мл настойка от билката. Много важно е и да почиствате плевелите около лехите, където могат да се размножават вредителите, както и ръчно да събирате гъсениците.

През нощта действа сива пеперуда

Нощенката е голям вредител по зелевата култура. Възрастното насекомо е пеперуда със сив цвят и с размах на крилата си до 5 см. Снася яйца по долната страна на листата и има 2-3 поколения годишно. Гъсениците се появяват относително бързо – до 2 седмици, а пеперудите излитат през май. Най-големи бели правят гъсениците на зелевата нощенка, които се хранят с листата на зелето. Образуват ходове в тях, където изхвърлят изверженията си. Появява се неприятна миризма и зелките могат да загният.

Много важно при борбата с този вредител е да осигурите качествена обработка на почвата през есента. Така има начин да се справите с какавидите на зелевата нощенка. За опръскване в сухо време можете да използвате сапунен разтвор с растителна пепел, като на 10 л се слагат 2 чаши сапун и 1 с.л. пепел. Полезно е и използването на лукови люспи във вид на тор, чийто аромат може да прогони вредителите.

Бълхите не понасят силната миризма

Кръстоцветните бълхи също могат да нанесат вреди по зелевите култури. Могат да се срещнат различни по вид бълхи – от черно-сребристи с метален отблясък до оцветени в жълто по гърба. Нападат успешно и други растения от сем. Кръстоцветни – ряпа, синап и др. Бели правят както възрастните, така и ларвите на бълхите. Намножаването им се благоприятства от топлото време. Обект на атаките им са обикновено растенията още във фаза на разсада, както и младите листа. Забележите ли отвори в тях, веднага трябва да действате, защото иначе трудно ще спрете разпространението на вредителите и оттам и загиването на зелевите растения.

За да предпазите насажденията от кръстоцветните бълхи, трябва да работите превантивно. Когато забележите нападения, можете да покриете полето със зеле с полиетилен или друг укривен материал, за да възпрепятствате разпространението им. Бълхите не понасят силната миризма. Можете да напръскате насажденията с разтвор на етерично масло от бор. Полезно е и засаждането между зелевите растения и на чесън, който ще пази съседите си от вредители.

Четете още: Отглеждане на зеле-12 важни правила за богата реколта

Искате да запазите сорта? Ето как да съберете и съхраните семена

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА