Институтът по аграрна икономика: Обвързаната подкрепа трябва да продължи

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
4 Минути

Има необходимост от продължаване на обвързаната подкрепа при адекватни нива на подпомагане, като се отчита успешното таргетиране на уязвимите сегменти на структурата на стопанствата до 30 ха при плодовете и зеленчуците и до 50 животни в говедовъдството и до 200 животни при овцете и козите. Това става ясно от анализ на Института по аграрна икономика,  За периода 2015-2020 г. България използва 13% от ресурса за директни плащания за обвързано с производството подпомагане за уязвими сектори, които претърпяват трудности,като животновъдството, зеленчукопроизводство и трайните насаждения. В съответствие с възможностите на европейски регламент за Общата селскостопанска политика, допълнително плащане от 2% обвързана подкрепа се насочва към протеинови култури. Обвързаната подкрепа в страната е насочена към малките и средни земеделски стопанства, които имат завишени потребности от подпомагане, за да бъдат конкурентоспособни, това сочат данните от анализа на схемите в сектора за 2015-2018 г.

Повече череши и малини, стабилизацията при останалите плодове

В сектор „Плодове”, в условията на прилагане на обвързаната подкрепа, има стабилизация при отглеждането на ябълки, круши, кайсии и зарзали, праскови и нектарни, вишни и ягоди. Наблюдава се повишаване на реколтираните площи при черешите, които към 2015 г. са 8 055 ха, а към 2018 г. нарастват до 10 049 ха. Реколтата на малини увеличава своя дял с около 40 %, като към 2015 г. те са 1522 ха, а към 2018 г. – 2102 ха. През 2018 г. са достигнати най-високи нива на реколтирани площи с плодове при обхванатите култури – 24 684 ха, това са 89% от базовите площи, служещи за критерии при обосновка на прилагането.

Нарастват площите с домати и картофи, морковите пет пъти повече
При зеленчуците динамиката на реколтираните площи е по-голяма поради същността на културите и едногодишният им характер. Като резултат от последователната политика на прилагане на обвързана подкрепа се забелязва възстановяване площите на обхванатите култури, като през 2017-2018 г. реколтираните площи достигат 36,6 хил ха., което е около максимално определените равнища за целите на схемите за обвързана подкрепа за зеленчуци – 36 409 ха. При анализа на зеленчукопроизводството се наблюдава  стабилизиране на площите при краставиците, патладжана и зелето. Нарастване на реколтираните площи има при домати, дини, пъпеши, картофи, зрял кромид лук и чесън. За последните три години площите с моркови нарастват с около пет пъти, като към 2015 г. те са 326 ха, а към 2018 г. – 1 524 ха.

Секторите на животновъдството и плодовете и зеленчуците, които са обект на обвързаната подкрепа осигуряват заетост за 38.5% от общо заетите в земеделието в страната, се казва в анализа на ИАИ. Те предоставят възможности за работа и доходи на нискоквалифицирани работници и уязвими групи в селските райони, където възможностите за заетост са ограничени. Стабилизирането на площите е инструмент за защита за стопаните и на заетата в сектора работна сила.

Целият анализ е достъпен тук.

 

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА