Игнажден е! Важен е първият гост, нищо не се изнася от къщата, за да не излезе берекетът

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
3 Минути
Днес е Игнажден! Православната църква чества Свети свещеномъченик Игнатий Богоносец. Според народните вярвания на този ден не се дава нищо в заем, за да се запази изобилието и плодородието в семейството. На този ден жените не трябва да работят, поне онези, на които им предстои да раждат. Според поверието на Игнажден, ергените ще се оженят за девойките, които са сънували през нощта.

Св. Игнатий е един от най-добрите ученици на св. апостол Йоан Богослов, наречен така, защото носел Бог в сърцето си. По време на управлението на император Траян, в началото на ІІ век, Игнатий бил откаран в Рим, където бил хвърлен на дивите зверове и разкъсан от тях. Според поверието, на Игнажден започват и родилните мъки на Божията майка, тогава са и сбирките на коледарите. Затова той е наречен Нов ден или Млада година.

Най-важното за деня – кой пръв ще влезе в къщата

Обичаят “полазване” е характерен за всички области на страната ни. Ако първият човек, който влезе в дома, е с добро здраве, има задружно семейство и е имотен и грижлив стопанин, това е благословия. Всички негови качества и придобивки се превръщат в благословия за домакините. В някои райони на Северна България се считало за голям късмет, ако първият посетител е здрава бременна жена. Независимо от пола и възрастта, полезникът трябвало да бъде буквално обсипан с пшеница, ечемик и сушени плодове. В някои селища на страната ни дори го дарявали с нова риза и чорапи. Домакините нагостявали полезника богато, а той на свой ред ги благославял.

Друго важно поверие – да не се дават пари назаем

Това е свързано с другите обичаи за запазване на благополучието и берекета. Не бива да се изнася нищо от къщата – най-вече огън, жар или сол – за да не излезе берекетът. А всеки, който излизал, на връщане трябвало да бъде с “пълни ръце”. Обикновено хората внасяли по малко слама и я трупали зад вратата – вярвали, че така кокошките ще носят цяла година и ще се множат. Според народната вяра, родилните мъки на Богородица започват от Игнажден. Затова жените не работели на този ден, а храната приготвяли в навечерието на празника.

Избира се Бъдника

На Игнажден стопанинът избира и отсича в гората Бъдника – дъбово или крушово дърво, което ще гори в домашното огнище на Бъдни вечер. На Игнажден се приготвят колаци и се прави кръст от замесено тесто, с който стопаните се предпазват от зло. Повечето обичаи са свързани с вярването, че на Игнажден започват Мръсните дни, които траят до Нова година.

На Игнажден е и първата кадена вечеря, която е постна.

ЕТИКЕТИ:
Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА