Традиции и поверия за Игнажден

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

Игнажден е денят, в който почитаме паметта на свети Игнатий Богоносец. Отбелязваме го на 20 декември и обикновено този ден се приема като начало на коледните празници. В народните поверия този ден се смята за начало на Мръсните дни (от Игнажден до Богоявление) и прехода от старата към новата година. Празникът е свързан със зимното слънцестоене, много поверия и ритуали. Познат е още като Млада година, Полаз, Полазовден и други.

Най-характерен за деня е разбира се, обичаят „полазване“. По това кой пръв ще влезе в къщата, се правят гадания за следващата година. Вярва се, че ако добър човек „полази“ къщата, то тогава следващата година ще бъде добра за семейството, ще има благоденствие и успехи.

Традиционно било сполазникът с влизането си в дома, да поздрави семейството за новата година, като със себе си носи пръчка от дръвника. С нея, той трябва да разрови огнището в къщата и да отправи хубави пожелание „Колко искрици, толкова яренца (агънца, теленца, кончета …)“. В някои краища на страната, преда да се отправи към огнището, той посяда върху сламата на пода  „за да мътят квачките през годината и да дойдат по-скоро годежници, т.е момци за момите.“

Задължително е приготвянето на обреден хляб. Трапезата е постна. Хлябът се украсява с пет малки топчета. Разчупва се от най-възрастния мъж или жена в семейството, в зависимост от населеното място.

Празнуват : Игнат, Игната, Игнатий, Игно, Игньо, Иго, Игон, Ига, Игнатка, Игне, Искра, Искрен, Игнасия, Игнасио, Агна, Пламен, Пламена

 

А ето и няколко любопитни народни поверия за празника:

  • Не се местят кошери, иначе пчелите ще бягат.
  • Мъжете не впрягат добитъка, за да са здрави и пъргави през цялата година.
  • Не бива да се изнася нищо от къщата – най-вече, жар или сол – за да не излезе берекетът.
  • Не се иска и не се дава нищо назаем.
  • Не се става от трапезата по време на ядене, защото кокошките няма да мътят.
  • Не се шие и плете, за да не се заплитат червата на кокошките и да снасят.
  • Не се вари боб, за да не бие градушка.
  • Не се пере, за да не налети болест.

 

Снимка: uniconbg.com

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА