И Странджанския манов мед тръгна към европейска защита

Агрозона
Агрозона
5 Минути

Сдружение „Странджански манов мед“ е подало Заявление за вписване на Защитено наименование за произход „Странджански манов мед“ / „Манов мед от Странджа“ в Европейския регистър на защитените наименования за произход и защитените географски указания. Пчеларите са посочили наименованията, с които е популярен продуктът и искат да получат защита – (ЗНП) „Странджански манов мед“ (PDO) “Strandzhanski manov med” / (ЗНП) “Maнов мед от Странджа” (PDO) “Manov med ot Strandzha”. Това съобщи за „Агрозона“ Манол Тодоров, който е представител на групата производители и дългогодишен пчелар. От тази марка ще се възползват производителите от общините – всеки пчелар, който произвежда този продукт, пчелите му се намират в този район и подпише договор за проверка и контрол, каза още той.

manov-med-taneva
Министър Танева подкрепя производителите на странджански манов мед.

През 2007 г. е подадена за първи път документацията, почти десет години са минали докато отговори продуктът. За да кандидатстват отново са получили подкрепа и от министър Десислава Танева след нейно посещение на 12-тото изложение на манов мед. За уникалните свойства на този мед са събирани доказателства с помощта на екип от БАН, в който е участвал проф. Георги Станков, отделно по друг проект за изследване на българския мед е доказало съдържанието на много антиоксиданти в продукта от Странджа. Около 50 тона манов мед се добиват всяка година в региона, очакванията са количеството да се увеличи значително след вписването в европейския регистър на защитените храни.

„Странджански манов мед” е пчелен мед, получен от екскретите на смучещи насекоми. Отделянето на т.н. „медена роса” от някои насекоми, която се събира от пчелите, както и от сладката течност от жълъдите на дъба, формират продукта „Странджански манов мед“. На външен вид той не е прозрачен, няма остатъци от пило и други механични примеси и без признаци на ферментация.Цветът му е от кафяв, тъмнокафяв, до черен цвят със зеленикав оттенък. След като кристализира, цветът може да се промени до светлокафяв, сив. Консистенцията е гъста, течна, полукристализирала или кристализирала маса. Вкусът му е сладък, но понякога има леко кисел или горчив привкус. Ароматът е на печени плодове и карамел.

„Странджански манов мед” е манов пчелен мед с ниско участие на полен и с разнообразен ботанически произход. Богатството от растителни видове в Странджа включва: Trifolium (Пълзяща детелина), Vicia (Фий), Lotus (Звездан), Tilia (Липа), Echium (сем. Грапаволистни), Rubus type (Къпина), Matricaria (сем. Сложноцветни), Daucus type (сем. Сенникоцветни), Potentilla type (Розоцветни), Paliurus type (Драка), Dorycnium (сем. Бобови), Brassicaceae (сем. Кръстоцветни), Clematis (Обикновен повет), Cistus (Тамянка и Памуклийка), Plantago (Живовляк) и Chenopodiaceae (сем. Лободови). Характерно за „Странджански манов мед“ е съдържанието на висок брой манови елементи (HDE), а именно гъбни спори, конидии, хифи и др. Върху характеристиките и качествата на „Странджански манов мед“ оказват влияние специфични растения в Странджа, които са единствени в България. Те са: Рейнхолдска пчелица, Винчелистен лопен, Мъртвокоприволистно подъбиче, Лавролистен лавдан, Багрилна звъника, Тракийски ранилист и Пухесто горянче. Върху поленовата характеристика на „Странджански манов мед“ оказват влияние терциерни реликти като Търилово великденче, Цариградски нахут, Пирен (Гарига), Мушмула, Калуна, Тамянка, Чашковидна звъника. Същото въздействие имат и терциерни реликти, разпространени в Европа единствено в Странджа и Кавказ като Колхидски джел, Странджанско бясно дърво, Странджанска (кавказка) боровинка, Странджанска Зеленика, Странджански дъб (Лъжник) и Източен горун, се казва в заявлението на производителите.

Той се добива в пчелини, разположени в дъбовите гори на Странджа планина (предимно стационарен тип) и задължително в очертания географски район. „Странджански манов мед” се добива през месеците юни, юли и август. През цялата година пчелните семейства задължително се намират в очертания географски район.

„Странджански манов мед” се произвежда в общините: Созопол, Приморско, Царево, Малко Търново и Средец. Географският район обхваща Странджа планина и се характеризира с умерено-континентален и влажен морски климат. Всичко това насърчава местните жители да развиват пчеларството и произвеждат типичния за региона „Странджански манов мед”.

Възражения по тази процедура и намеренията на производителите се приемат в деловодството на аграрното министерство в едномесечен срок, който започна да тече на 10 октомври.

 

Avatar photo
Автор: Агрозона
Agrozona.bg e информационен сайт, който представя последните новини и анализи в сектор „Земеделие”, Хранително-вкусовата промишленост и предприемачество в селските райони. Тук ще откриете полезна информация, свързана с възможностите за национално и европейско финансиране на българските фермери, промени в българското и европейското законодателство и тенденциите в селското стопанство в България, Европейския съюз и по света.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА