Хранителните отпадъци – акцент в ОПОС 2016-2020

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
3 Минути

През настоящия програмен период акцентът  по оперативна програма “Околна среда” (ОПОС) ще е върху биоразградимите отпадъци, основна част от които са хранителните отпадъци, компостирането им, изграждане на инсталации за анаеробно третиране на биоразградими отпадъци, това каза Антон Пейчев (най-дясно на снимката), старши експерт по управление и контрол на отпадъци  в Министерството на околната среда. По думите на Пейчев 830 млн. лв са инвестирани през миналия програмен период (2007-2013) за изграждане на съвременни системи за отпадъци в общините, а за тази година са заделени 4 млн. лв от Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда за възпитание на екологично съзнание и грижа за околната среда у деца и ученици.

35% намаляване на парниковите емисии, използваната вода и електрическата енергия на тон продукция и никакъв депониран отпадък – това са глобалните цели, които си е поставила хранителната компания “Нестле” до 2020 г. като за базисна година е приета 2010 г. Българското представителство на компанията в София е успяло да постигне до момента 4% по-малък разход на енергия, 20% спестяване на вода и 16% редуцирани отпадъци. Така клонът в столицата е спестил енергия, с която едно домакинство може да се отоплява 33 години, а спестеният на атмосферата въглероден диоксид се приравнява на 121 автомобила, движещи се постоянно за период от 1 година, това стана ясно от думите на Мартин Крон (най-ляво на снимката) от фабриката за шоколадови продукти и бисквити. На въпрос на Агрозона той отговори, че когато е възможно, компанията използва български продукти. Брашното, например, е родно производство. Опаковките на компанията също са български. Местният произход на суровините е от ключово значение за екологичния отпечатък на всяко производство.

 Във фабриката за сладоледи на компанията, намираща се във Варна, чрез обработка на твърди и течни отпадъци е произведен биогаз с обем 42 хил. куб. метра, а генерираната електрическа енергия възлиза на 22 MWh. Това е енергия, която може да захрани едно домакинство за 4 година, каза Адриан Мунтеан (в средата).

От обработения отпадък от производството – 4 хил. тона годишно, се произвежда 1085 т компост за оранжерии на година, 2 200 MW топлинна енергия, 216 MWh електрическа енергия и се спестяват 1455 тона парникови газове, стана ясно от думите на Калин Киров, Екоенерджи Технолоджи, фирма партньор на мултинационалната компания у нас. Енергията, която се генерира, е еквивалентна на енергийните нужди на 20 домакинства за 29 г.

Анета Стефанова

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА