Грабвайте ножицата щом оберете малините

Паулина Йоргова
Паулина Йоргова
2 Минути

Лятната резитба на малините често се пренебрегва, особено от начинаещите любители градинари. Мнозина посягат към ножицата чак напролет, колкото да изрежат изсъхналите леторасти. Вероятно защото не знаят, че добрият добив и високото качество се постигат с правилна резитба, и то главно през лятото, веднага след прибирането на плодовете.

божур 2
Четете още за градината през август:Божурите се пресаждат сега, нов цвят – след 2 години

Няма нужда от плододавалите леторасти, те постепенно отмират, но през това време пречат за нормалното развитие на новите издънки, които трябва да заложат плод за идната година. Освен това са убежище за причинителите на болести и на неприятелите. Затова веднага след беритбата изрежете до почвената повърхност всички леторасти дали плод. Трябва да се премахнат и слабите, а също и тези, които растат нагъсто, така че между останалите да има поне 10 см разстояние. С ножицата или при окопаването се режат и растящите в междуредието. През пролетта, когато се отчетат повредите от зимните студове, прореждането на леторастите продължава.

Върховете на малиновите леторасти често не узряват и измръзват през зимата. Затова през пролетта тези части се изрязват до здрава тъкан. Но и когато не са измръзнали, е добре да се отрежат до около 20 см от върха, защото дават недоброкачествени плодове.

На линеен метър трябва да има от 10 до 20, но не и повече добре развити летораста. Резитбата, наред с плитката обработка на почвата е много важна за залагането на плодни пъпки. В младите малинови насаждения на втората година след засаждането не бива да се оставят повече от 2 – 3 издънки за плододаване.

 

Четете още:

Нов вредител напада плодовите градини  у нас

Паулина Йоргова е завършила икономика на аграрното производство в УНСС и вече повече от 20 години пише за бизнес и финанси, като селското стопанство винаги е било нейния любим ресор. Интересът към тази тематика е основната причина да стане част от екипа на „Агрозона“, където работи като главен редактор от април 2016 година. Развитието на българските села и животът на хората в тях са част от темите, които са свързани с личните и професионалните и интереси. Мечтае някой ден да се завърне към корените си в Добруджа и да работи за добруването на родния си край.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА