Гърция и Кипър с рекордно количество защитени европейски храни

Кирил Александров
Кирил Александров
3 Минути

Гърция и Кипър са с рекордно количество защитени европейски храни. От септември до сега европейските държави добавиха нови 256 патентовани храни. Под защита вече се намират общо 1597 продукта. Водеща е Италия, която има 304 защитени храни, следвана от Испания и Франция. Ако направим съпоставка със съседките ни, то Гърция е сертифицирала 106 земеделски продукта, Румъния пък е на другия полюс с 4 храни, Кипър – с 6.

Сред новите характерни храни в европейския регистър за Гърция са стафиди “Султана“ от Крит, десетки видове зехтин, зелени маслини от Халкидики, сухи смокини, мандарини от о. Хиос, картофи „Наксос“, картофи „Неврокопи“, киви „Пиерия“, Фета сирене, шафран и др.

В края на месец септември ЕК одобри  още три кандидатури по географско обозначение, идващо от Франция и Гърция. Съседите ни успяха да добавят и „Pefkothymaromelo Kritis“ -специално съчетание на мед от мащерка и маслини. Производството на пчелния нектар се произвежда на остров Крит.

Кипър е със защитени едва шест храни. През септември обаче страната успя да вкара в процедура още три наименования. Сред тях са Кипърската пушена шунка – Hiromeri Pitsilias, изработена от свинско, осолена и маринована в червено вино, както и месния продукт Loukaniko Pitsilias или т.нар. наденица Пицилия. Loukaniko Pitsilias се приготвя от свинско месо, което е “варено” в червено вино. Добавят се различни билки, след което месото се опушва, като за тази цел се използва дърво.

Миналата година в Кипър  бяха засадени 40 000 дръвчета, създаващи най-голямата плантация от плода рожков. Нейни стопани  са Университетът на Кипър и Земеделският изследователски институт към аграрното министерство на страната, които обявиха началото на съвместния си проект. “Черното злато”, както наричат в Кипър плодовете на тъмните шушулки, е основен източник на доходи в редица селски райони и съставка в много традиционни  кипърски продукти, които  търсят по-голямо присъствие на международните пазари. Производството и преработката на рожков е традиционен поминък на острова, който обаче в последните години губи позиции. През 60-те години на миналия век добивът  на рожковите шушулки е стигал 53 000 тона средно годишно. Това количество е отреждало на Кипър мястото на трети по големина износител в света. С трансформацията на страната от селскостопански производител в международен център за финансови услуги отглеждането  на рожков започва да намалява. По последни данни производството му е малко над 9000 тона.

Кирил Александров работи като журналист от 2006-а година. Преди да работи в Agrozona.bg, е бил част от екипите на Агенция "Фокус", сп. Тема и сайта Expressnews.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА