Галина Нифору, председател на Българската асоциация на износителите на вино: В кризата хората започнаха да пият по-евтини вина

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
6 Минути

Търговците насочват поглед за износ на благодорната напитка на Изток

  • Г-жо Нифору, как оценявате 2020 г за винопроизводители и за търговците на вина. Как се промениха условията за реализация и каква се очаква да бъде новата реколта от грозде?
  • Тази година като климатични условия беше сушава. На някои производители реколтата се е свила с 1/3, но от друга страна качеството ще е много високо.  За по-скъпите вина това е една наистина чудесна година. Това, че с е свило производството не е толкова от голяма беда, тъй като със започването на пандемията, нашият бранш беше един от тези, които бяха най-силно засегнати. Със затварянето на заведенията, на хотелите, консумацията на вино рязко намаля. След това имаше едно възстановяване, някои изби дори имат ръст. Това много зависи от самата изба дали е имала възможности да покрие тези негативи, тези минуси, загуби, да успее да съхрни екипа си или да го намали и после пак да го увеличи. Това е политика на всяка една от избите, но със сигурност 2020 година е много трудна за нашия бранш и затова и целта на фестивала е да поканим колкото се може повече хора, да опитат вината, да си купят от там вина, тъй като това е и пазар на преференциални цени, така че да можем да достигнем до колкото се повече хора.
  • Как се отрази коронавируса на пазарите на българско вино?
  • За съжаление, пазарите на българско вино се свиха. Ние като асоциация в последно време изнасяхме много добре в САЩ, но нещата в един момент секнаха. Със сигурност ще има възстановяване, но поне още 5-6 месеца няма да можем да се възстановим. Трябва ни търпение. Със сигурност тук могат да се правят по-различни видове срещи с вносители, търговци, онлайн срещи, семинари, но само онлайн. Сега може вече да се пътува. Да се надяваме, че есента и зимата няма да бъде нещо по-различно от сега. Нещата не са лесни, но е трудно за всеки един бранш. Тъй като виното не е продукт от първа необходимост, със сигурност хората могат или да отидат към по-евтините вина, или да го пропуснат, а това не е добре.
  • Промени ли се начинът, по който се продава вино?
  • Да, със сигурност се променя нчина на продаване на вино. За тези месеци изключително много се заложи на онлайн търговията, която в България до момента на пандемията доста изоставаше в сравнение с другите страни. Имаме няколко големи търговци в България на вино, които са по-важните играчи, които казаха, че са имали 200-300% ръст на продажбите за този период и може би тази тенденция ще се запази.
  • Кои са най-атрактивните пазари на българско вино, към които са насочени усилия за спечелването им?
  • Ние пак се насочваме към Изток – Китай, Япония, Южна Корея. Там пазарите са добри. В Китай, например, не пускат никакви чужденци да влязат на пазара. Затова ако искаме нещо да се случи, трябва да имаме наши партньори, които да работят на място. Ние от Българската асоциация на износителите на вино имаме такива партньори. Така че след Балканския фестивал това е първото нещо, което започваме да организираме много сериозно и в Япония, и в Южна Корея, и в САЩ. И по-близките пазари не са за пренебрегване, но те не могат да поемат чак такива големи количества, каквито би трябвало. Трябва да се излезе с един по-сериозен план, стратегически, за няколко години напред, ако искаме да успеем да се измъкнем не само от кризата, но и за да завоюваме нови пазари и позиции.
  • Как се промени цената на виното за тези изминали месеци?
  • Цената не се е променила. В заведенията се намали ДДС, но то по никакъв начин не повлия на крайната цена към консуматора, тоест това намаление отива при ресторантьорите, за добро или лошо. Просто хората се ориентираха да пият по-евтини вина.
  • Как оценяване извънредните мерки, които са предприети за финансирне на сектора и за спасяване на винарите през 2020 г?
  • Бяха доста адекватни, тъй като те се съветват с нашия бранш. Имаше адекватни мерки, не всички, разбира се, но то не може да се очаква за три месеца да се преподреди цялата цялата държавна политика за сектор „Вино”. Това, което наистина трябва, е константно да се подпомага този сектор, да се води като един от приоритетните сектори за българската икономика, и не само за икономиката, но и за имиджа на България, защото това е един от малкото продукти, който е конвертируем в целия свят.

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА