ФАО: Цените на храните падат за сметка на зърното и петрола

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
4 Минути

Индексът на цените на храните с по-нисък с над 20% спрямо март 2022 г.

През март индексът за световните цени на храните се понижиха за дванадесети пореден месец. Това се дължи на спад в световните котировки за зърнени и растителни масла, се посочва в съобщение на Организацията по прехрана и земеделие на ООН (FAO).

Така през март индексът на цените на храните на ФАО е 126,9 пункта, което е с 2,1% по-ниско от предходния месец и с 20,5% по-ниско от максималната стойност, регистрирана през март 2022 г. Това беше улеснено от достатъчно количество предлагане, намаляване на търсенето на внос и продължаване на Черноморската инициатива за зърно.

Индексът на цените на зърнените култури на ФАО се понижи с 5,6% спрямо февруари, като световните цени на пшеницата се понижиха със 7,1%, водени от силното производство в Австралия, подобрените условия на реколтата в Европейския съюз и силните доставки от Руската федерация и продължаващия износ от Украйна. Световните цени на царевицата паднаха с 4,6%, отчасти поради очакванията за рекордна реколта в Бразилия, докато цените на ориза паднаха с 3,2% на фона на настоящите или очакваните реколти в основните страни износителки, включително Индия, Виетнам и Тайланд.

Индексът на цените на растителното масло на ФАО е средно с 3% по-нисък в сравнение с предходния месец и 47,7% по-нисък в сравнение с март 2022 г., тъй като голямото глобално предлагане и по-ниското глобално търсене на внос свалиха котировките за соя, рапица и слънчогледово олио. Това компенсира по-високите цени на палмовото масло, които се повишиха поради по-ниските нива на производство в Югоизточна Азия в следствие на наводнения и временни ограничения за износ, наложени от Индонезия.

През март ценовият индекс на ФАО за млечните продукти се понижи с 0,8%. Цените на маслото се повишиха поради силното търсене на внос, докато цените на млечните продукти паднаха поради забавяне на покупките от повечето от водещите вносители в Азия, както и увеличеното предлагане от водещи износители.

Индексът на цените на захарта на FAO, от друга страна, се повиши с 1,5% от февруари до най-високата си стойност от октомври 2016 г., отразявайки опасенията относно влошаващите се перспективи за производството на захар в Индия, Тайланд и Китай. Положителната перспектива за реколтата от захарна тръстика в Бразилия, която скоро ще бъде прибрана, намали ценовия натиск, както и по-ниските световни цени на суровия петрол, което ограничи търсенето на етанол.

Ценовият индекс на ФАО за месо се повишава незначително – с 0,5%. Международните котировки на говеждо месо се повишиха на фона на по-високите вътрешни цени в Съединените американски щати поради очаквания за бъдещи съкращения на предлагането, докато цените на свинското месо се повишиха поради увеличеното търсене в Европа преди празниците. Въпреки огнищата на птичи грип в няколко големи страни износителки, световните цени на птичето месо продължиха да се понижават за девети пореден месец на фона на слабото световно търсене на внос.

„Въпреки че цените са намалели в световен мащаб, те все още са много високи и продължават да растат на вътрешните пазари, създавайки допълнителни предизвикателства за продоволствената сигурност. Това важи особено за развиващите се страни, които са нетни вносители на храни, и ситуацията се усложнява от обезценяването на техните валути спрямо щатския долар или еврото и нарастващото дългово бреме“, отбеляза главният икономист на FAO Максимо Тореро.

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА