ФАО: Няма данни за забавено разпространение на АЧС

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
4 Минути

Организацията за прехрана и земеделие на ООН (ФАО), съвместно със Световната организация за здравето на животните (OIE), стартира инициатива за спиране на глобалното разпространение на Африканската чума по свинете (АЧС). На петдневно онлайн събитие миналата седмица те събраха правителствени служители, ветеринарни лекари, специалисти и учени от цял ​​свят, за да обменят знания и опит за болестта по животните и да инициират насоки за координирани мерки за нейното овладяване.

Най-голямото огнище на болести по животните в нашето поколение

Според ФАО и OIE няма данни за забавено разпространение на АЧС. Болестта по животните доведе до загуба на повече от 7 милиона прасета само в Азия. В момента са засегнати повече от 50 държави в Африка, Азия и Европа. “Нашата цел е да предотвратим разпространението на тази болест и в крайна сметка да я изкореним, като използваме най-новите научни познания, най-добрите практики и международните стандарти”, каза генералният директор на ФАО Цу Донгю.  Неспособността да се контролира АЧС би застрашила напредъка към целите за устойчиво развитие. Поради това всички участници са призовани да предприемат мерки за предотвратяване на разпространението, за насърчаване на здравето и хуманното отношение към животните и за осигуряване на поминъка на фермерите. Генералният директор на OIE Моник Елойт предупреди, че “никоя страна не е в безопасност от африканска чума по свинете”. Броят на страните, докладващи за огнища на OIE, продължава да се увеличава. “Това е най-голямото огнище на болести по животните от нашето поколение”, отбеляза Елойт. Тя подчерта необходимостта от продължаване на инвестициите във ветеринарните услуги и ефективното прилагане на международните стандарти, особено тези, свързани с биосигурността и надзора, за да се постави АЧС под глобален контрол.

Борба с болестите по животните през границите

Въпреки че хората не могат да се заразят с АЧС, болестта е от решаващо значение за много икономики, както и за продоволствената сигурност и поминъка на милиони хора, подчертаха и от двете организации. Глобален контрол върху тази болест по животните не може да бъде постигнат само от един сектор или една държава, затова са необходими координирани усилия от всички участници във веригата за производство на свине и извън нея. Това вече е възможно с новата инициатива, насочена към глобалните усилия за борба с трансграничните болести по животните (GF-TADs).

Граничен контрол за свинско и свинско месо

ФАО и OIE призоваха своите членове и партньори да се присъединят и да действат. Навсякъде трябва да има национален анализ на риска и управление на риска, включително аварийно планиране и мерки за превенция и ранно откриване. Земеделските производители, ветеринарните лекари, месарите, ловците, доставчиците и други групи трябва да бъдат информирани за риска от АЧС и да бъдат подпомагани при прилагането на мерки за биосигурност. Трябва да има граничен контрол за вноса на свинско месо, за да се предотврати контрабандата между държавите. Освен това трябва да се засилят изследванията и разработването на потенциални ваксини срещу АЧС, което включва международна подкрепа за подобряване на лабораторната диагностика и инструментите за бърз скрининг.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА