Евтаназират още 17 000 прасета от свинекомплекса в Голямо Враново

Васил Русев
Васил Русев
2 Минути

Всички животни в свинекомплекса в русенското село Голямо Враново, трябва да бъдат евтаназирани. Това е окончателното решение на Агенцията по безопасност на храните. От ръководството на предприятието казаха, че ще изпълнят заповедта, но се надяват да възстановят производството си в най-кратки срокове.

Свинекомплексът в русенското село Голямо Враново, където до момента са евтаназирани 12 хиляди животни заради африканската чума, трябва да продължи да изпълнява заповедта на Агенцията за безопасност на храните и да евтаназира свинете, които все още не са унищожени. От ръководството на предприятието поискаха здравите животни, които са в отделен блок, да бъдат запазени.

“Законодателството е категорично и ясно – всяка една ферма, в която е констатирано заболяването, се счита за инфектирана и по този начин трябва да бъде ликвидирано огнището, което включва всички налични животни”, каза доктор Георги Чобанов – директор на дирекция “Здравеопазване и хуманно отношение към животните и контрол на фуражите” в БАБХ пред БНТ.

От свинекомплекса смятат, че е можело да се направи изключение, предвидено в европейските директиви, и част от прасетата, които се отглеждат отделно и са в процес на угояване, да могат да бъдат реализирани на пазара.

“Правиха се различни анкети как точно трябва да се процедира със заболяването, дали трябва да се евтаназират животните, дали трябва да се променят меките, всичко останало. Никой не попита дали гражданите искат да купуват такова месо. На практика то е абсолютно безопасно, пак искам да потвърдя, но така или иначе има една уплаха у хората, че това месо може да е опасно”, допълни експерътът.

Доктор Георги Чобанов каза още, че законодателството не позволява месо, произведено в заразени ферми, да се търгува в други държави.

От свинекомплекса в село Голямо Враново заявиха, че сами ще умъртвят останалите 17 хиляди животни и ще вземат всички мерки за биосигурност. Но ще разчитат максимално бързо да започнат ново производство, а не след 5-6 месеца, каквито са изчисленията на специалистите.

Avatar photo
Автор: Васил Русев
Васил е журналист в уебсайт и списание „Агрозона“ от август 2018 година. Роден е през 1983 година в Пловдив. Възпитаник е на Националната професионална гимназия по горско стопанство "Христо Ботев" в град Велинград и на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Работи като журналист от повече от 10 г., а опитът му е съсредоточен в длъжностите - репортер, редактор и водещ. Личните му интереси са свързани с историята, политиката, природните процеси и спорта.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА