Кестените изчезват и в Стара Европа

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
2 Минути

Любимото кестеново дърво на Европа, официално се счита за уязвимо от изчезване. То е сред повече от 400-те местни европейски дървесни видове, за които съществува опасност от изчезване, според Международния съюз за опазване на природата (IUCN). Проучване на организацията установява, че 42% от дървесни видове в Европа са застрашени от изчезване, като дялът на ендемичните дървета – онези, които не съществуват никъде другаде, освен в Европа, е 58%. Вредителите и болестите са основната заплаха за тези европейски дървета, като емблематичният конски кестен е особено опустошаван от листно-миньорния молец – нашествен вид от Балканите. Кестеновите насаждения пострадаха сериозно и в България. Инвазивните растения, обезлесяването, сечта и изменението на климата, също са част от широкия спектър от заплахи.

“Тревожно е, че над половината от ендемичните дървесни видове в Европа са застрашени от изчезване”, заяви Крейг Хилтън-Тейлър, ръководител на отдел в Международния съюз за защита на природата. „Дърветата са от съществено значение за живота на земята и европейските видове, в цялото си разнообразие, са източник на храна и убежище за безброй животински видове като птици и катерици и играят ключова икономическа роля“, добавя още той. Още един засегнат дървесен вид е офиката.

Докладите целят да поставят оценка на общото състояние на европейските дървесни видове и да подобрят знанията ни за биоразнообразието на континента. Друго проучване установява, че почти половината от всички видове храсти в Европа, са застрашени от изчезване, поради унищожаването на европейските диви територии, разширяването на селското стопанство, навлизането на инвазивните видове и изменението на климата.

Люк Бас, директор на европейския регионален офис на Международния съюз за защита на природата, смята човешката дейност за основна причина за намаляване на популацията на растителността в цяла Европа. „Този ​​рапорт показа колко тежко е положението за много пренебрегвани, подценявани видове, които формират основата на европейските екосистеми и допринасят за здравословното състояние на планета. Трябва да смекчим човешкото въздействие върху нашите екосистеми и да дадем приоритет на защитата на тези видове.“- добавя още той.

 

Снимка: DarikNews

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА