ЕС: Котировките на пазара на мляко продължават да се повишават, маслото с 61% по-скъпо за година

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
3 Минути

Доставка на мляко през януари 2022 г. под нивото от предходната година

Цените в ЕС за стандартните млечни продукти достигнаха много високо ниво в края на 2021 г. и продължиха да се покачват през първото тримесечие на 2022 г. Нивото от предходната година е ясно надвишено във всички категории – особено масло и мляко на прах, но също и сирене. Това става ясно от последните данни от пазарната обсерватория на Европейската комисия. Експертите обясняват рязкото увеличение на цените, наблюдавано от август 2021 г., основно на стагниращото предлагане на мляко в световен мащаб и на устойчивото добро търсене на международните пазари.

По информация на Европейската комисия средната цена на маслото за ЕС на 20 март 2022 г. е била 631 евро/100 кг и по този начин надхвърля линията от предходната година с забележителните 61%. Обезмасленото мляко на прах се котира на 392 евро/100 кг, което е с 60% повече от година по-рано. За пълномаслено мляко на прах е постигната средна стойност от 481 евро/100 кг, което съответства на увеличение от 52% спрямо предходната година. Цената на сиренето чедър показа слабо възходящо движение през последната година, но се увеличи значително през първото тримесечие на 2022 г. При 369 евро/100 кг на 20 март има увеличение от 20% спрямо нивото от предходната година.

Освен доброто търсене, ограниченото предлагане на мляко в ЕС и най-важните международни производители също допринесе за положителното развитие на цените. Според Европейската комисия доставките на сурово мляко в ЕС през януари 2022 г. са били с 0,7% под нивото от предходната година, след като са в стагнация през предходните месеци.

От началото на новия млечен сезон (юни 2021 г.) до януари 2022 г., Нова Зеландия има 3,8% по-ниско производство на мляко в сравнение със същия период на миналата година, Австралия отчете минус от 2,6% (юли до януари). През януари 2022 г. САЩ са преработили 1,6% по-малко сурово мляко, отколкото през същия месец на 2021 г.

От една страна, намаляващото производство на сурово мляко се дължи на лошите метеорологични условия, особено в Океания. В същото време рязкото покачване на производствените разходи оказва затихващ ефект върху производството на мляко. Според изчисления на Европейската комисия в средата на март 2022 г. разходите за енергия за фермерите в Съюза са били с 54% по-високи, а цените на фуражите – с 25% по-високи в сравнение с предходния месец. За сравнение през февруари 2022 г. цените на суровото мляко в ЕС се повишиха средно с 0,6% спрямо предходния месец.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА