Ембаргото на ЕС засили развитието на млечния сектор в Русия

Лилия Александрова
Лилия Александрова
8 Минути

До 2014 г. Русия беше един от най-големите вносители на мляко от Европа, но ембаргото на Европейския съюз върху вноса на руски стоки и ответните мерки на Москва промениха ситуацията. С цел да компенсира негативните ефекти от ембаргото страната вложи значителни средства и усилия в разширяване на производството и преработката на мляко.

Целта на Русия е да изгради своите производствени мощности в млечния сектор така, че да бъде независима от вноса. Въпреки мащабните държавни инвестиционни програми това все още не е постигнато и все още има значителен внос, предимно от Беларус. Разрастването на млечния сектор обаче продължава, предава agrarheute.com.

В тази ситуация европейските млечни продукти не само загубиха своите позиции на руския пазар, но и според анализатори трудно ще ги възвърнат дори след вдигането на ембаргото.  В същото време нализаторите не вярват, че руснаците ще се възползват от огромния китайски пазар поради динамиката на производството в Далечния изток.

В момента това е още много далеч, както показват последните данни на американското министерство на земеделието (USDA) и руската статистическа служба (Rosstat) за руския пазар на мляко.

Силен ръст в производството и преработката на мляко

Общото количество мляко, произведено от всички предприятия в страната – най-вече големите индустриални ферми и малките ферми тип „заден двор“, остава почти стабилно между 30 и 31 милиона тона от 2000 г. насам. В същото време количеството мляко, доставено на мандрите и преработвателите на мляко, бележи почти двоен ръст до 22,1 милиона тона. През последните 4 години увеличението в количеството мляко, доставено на мандрите, е между 300 000 и около 1 милион тона годишно. Като цяло 70 % от произведеното мляко се преработва в млечни продукти. Това може да се сравни с едва 45 % от добитото количество преди 20 години. За същия период средният млечен добив се е удвоил до 4700 кг годишно и все още има много място за подобрение. Въпреки това количеството мляко, произвеждано в големите млечни ферми е средно над 5500 кг мляко, докато във фермите в задния двор са само 3500 кг.

При това броят на кравите непрекъснато намалява през последните години и според руската статистическа служба Росстат за 2020 г. е само 6,6 милиона. Това е с около 500 000 по-малко животни, отколкото през 2018 г. и само наполовина повече в сравнение с 2000 г. В доклад на USDA се отбелязва, че дори големи компании намаляват млечните си стада, защото могат да произвеждат повече мляко с по-малко крави чрез подобрена генетика на животните и повишаване на производителността, като по този начин намаляват разходите си. В момента големите търговски млечни ферми, които са около 8000 на брой, отглеждат под половината от всички руски млечни крави. Другата част от поголовието е в около 1 милион малки ферми в задния двор. Тук броят на кравите намалява много по-бързо, отколкото в големите компании, тъй като все по-често тези ферми спират изцяло производството на мляко.

Много пари и големи проекти с германско участие

През 2016 г. Москва удвои размера на средствата, които инвестира в националното производство на мляко в сравнение с 2000 г. Допълнителни краткосрочни банкови заеми също бяха предоставени на земеделските производители. Този бум на инвестициите получи допълнителен стимул с търговското ембарго и бойкота на западните стоки. Дотогава Русия беше зависима от вноса на млечни продукти, особено от Европа. Първоначалната цел на страната да бъде в голяма степен самодостатъчна на пазара на млечни продукти до 2020 г. все още не е постигната, но Москва е на прав път. Руското министерство на земеделието обяви намерение, до края на 2020 г. да увеличи средногодишната производителност на млечна крава до 6000 килограма годишно.

Вносът на около 35 000 юници и крави годишно главно от Западна Европа спомага за допълнително увеличаване на производителността и производството. Руските вносители плащаха средно 2000 долара за внесено говеждо месо, а износителите от Европейския съюз заемаха 94% от тази търговия.

Чуждестранни инвестиции

Гиганти като EkoNiva и Molvest са движещата сила на руския индустриален млечен сектор. Всяка година тези компании инвестират пари в нови ферми с хиляди крави. През 2017 г. EkoNiva произведе над 300 000 тона мляко с 50 000 крави. Ekoniva Group, която принадлежи на германската холдингова компания Ekosem-Agar GmbH, постави нов рекорд в производството на мляко в началото на 2018 г. Към този момент компанията преминава границата от 1000 тона на ден, което я прави най-големият производител на мляко в Русия.

Виетнамската TH Group наскоро инвестира 2,8 милиарда щатски долара в производствен комплекс край Москва. Площта от 50 000 хектара е дом на около 45 000 крави и се очаква там да се произвеждат около 234 000 тона мляко годишно.

Все по-голямо производство на сирене и прясно мляко

Анализаторите на USDA очакват производството на сирене в Русия да достигне около 970 000 тона през 2020 г., което би представлявало увеличение с почти 250 000 тона в сравнение с 2013 г. Обемът на потреблението, който също се увеличава, се оценява на 1,24 милиона тона, а вносът все още е 290 000 тона.

Въпреки огромните инвестиции, направени от местни и чуждестранни компании, производството на мляко не расте толкова бързо, колкото правителството очаква, за да достигне самодостатъчност до 2020 г. Трудната логистика и дългите разстояния до центровете за потребление са често срещан проблем. Независимо от това, пазарът продължава да расте с огромна държавна подкрепа. Кризата с короната също създава пречки пред растежа.

Ембаргото върху вноса на храни засегна доставките на сирене повече от всяка друга категория мляко. Прекъснатите доставки на сирене от ЕС доведоха до рязко покачване на цените на сиренето в Русия през 2014 г. и празни рафтове в магазините. Руската индустрия обаче значително разшири капацитета си и рафтовете отново са добре запълнени. Освен това местните продукти все повече заместват вноса от Беларус. Руските първокласни продукти все още не могат да се конкурират с европейски качествени продукти като сирене, според проучване на USDA.

За разлика от производството на сирене в Русия, производство на масло през последните години е в стагнация. USDA очаква производствен обем от около 255 000 тона и потребление от 367 000 тона за 2020 г. През 2020 г. също се очаква внос на мляко от около 200 000 тона, което съответства на спад от 130 000 тона в сравнение с 2017 г. Над 90% от вноса на мляко идва от Беларус.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА