Експертите на БНБ очакват влошаване на условията за развитие на външната търговия на България

Лилия Александрова
Лилия Александрова
2 Минути

По-неблагоприятни условия за развитие на външната търговия на България за началото на 2016 г. в сравнение с края на миналата година очакват експертите на Българска народна банка (БНБ). Според изданието „Икономически преглед“ на Банката прирастът на брутния вътрешен продукт (БВП) ще остане близък до наблюдавания през първата половина на 2015 г.

Очаква се забавяне в темпа на нарастване на външното търсене на български стоки и услуги през първото тримесечие на 2016 г., като това се подкрепя и от очакванията за динамиката на цените на основните суровини и храни, които ще продължат да падат.

При запазване на положителни нагласи на българските домакинства и възстановяване на пазара на труда може да се очаква частното потребление да нараства на верижна база през първото тримесечие на 2016 г. Положителни нагласи и очаквания на бизнеса биха се отразили в нарастване на частните инвестиции, се казва в анализа на БНБ. Правителственото потребление се очаква да се повиши със слаби темпове през същия период. Вносът на стоки и услуги се очаква да се увеличи с малко по-високи темпове от износа на стоки и услуги.

Основен положителен принос за растежа на БВП се очаква да има нетният износ и в по-малка степен частното потребление и инвестициите в основен капитал. Външната среда обаче продължава да бъде източник на несигурност.

Експертите на БНБ преценяват, че по-бавни от очакваните темпове на растеж при основните ни търговски партньори биха допринесли за по-нисък икономически растеж у нас, докато положителен принос за растежа би имало по-дълго от очакваното задържане на международната цена на петрола на ниски нива, което може да стимулира потреблението и да намали производствените разходи на фирмите. Ако фирмите продължат да бъдат предпазливи относно инвестиционната си политика и очакваното възстановяване на частните инвестиции се отложи, то това ще се изрази в по-нисък от очаквания икономически растеж, се казва още в анализа.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА