Пестицидите убиват трюфелите, категорична е Николета Симон, експерт в отглеждането на фиданки микоризирани със спори на трюфели. Агресивните препарати се използват, когато стопаните се опитват да помогнат на дръвчетата срещу неприятели, но вредят на микоризата. „Ние като производители можем да използваме само инсектициди. Дори в договора, който подписваме с производителите, присъства задължението да не се ползват пестициди, но много хора са несериозни“, посочи за „Агрозона“ експертът.
При промяната на климата към повишаване на температурите е задължително вече стопаните да имат варианти за напояване. Необходимо е както за развитието на дръвчетата, така и на трюфелите, отбеляза експертът.
Докато преди няколко години повече микоризирани дръвчета се отглеждаха в Русенско, сега интересът се измества в Добричко, каза още тя. „Още в началото съветвам хората, ако нямат възможности за напояване, по-добре да не се захващат. Почвата трябва да се поддържа влажна, за да се развиват трюфелите. Ако корените не получат напояване в горната част на почвата, те слизат дълбоко в почвата и трюфелите не могат да се открият“, обяснява Николета Симон.
Проблемът с напояването идва там, където има големи площи засадени култури, казва експертът. „Един декар има 70 бройки. Хората, които имат около 10-15 бройки, могат да поливат с маркуч, но при над 50 дръвчета на декар е необходимо редовно капково напояване“, категорична е тя.