Експериментално засаждане на ягоди става оранжериен бизнес

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Ароматни ягоди могат да се намерят на фермерските пазари в София през октомври, а ако не е паднала сланата и през ноември. Канадският сорт „Монтерей“ не изисква големи грижи и позволява плодовете да се берат до късна есен. Това каза за „Агрозона“ Венцислав Маринов, който през тази година е засадил експериментално 300 м2 с 3 000 коренчета ягоди „Монтерей“ в село Елшица, Пазарджишко. В момента той изгражда и оранжерия на стелажи, която ще бъде отопляема.

Ягоди от май до ноември

Гостите на фермерските пазари в Бизнес парка в столичния квартал „Младост“ и на „Римската стена“ познават сладките ягоди от сорта „Клери“, който младият фермер отглежда вече четвърта година. През май и юни берем от сорта „Клери“, през април засадихме „Монтерей“ и го берем до късна есен, посочва Венцислав Маринов.

„Надяваме се следващата година да увеличим площите с ягоди“, казва Венцислав Маринов и допълва, че има значителен опит в биологичното земеделие. „Почвата беше отпочинала и не се наложи да използвам никакви торове“, уточнява той.

Обвързаната подкрепа е важна

По образование Венцислав Маринов е математик, но през 2004 г. решил да замине на бригада в Англия. Там имал възможност да наблюдава производството на ябълки, череши, малини и се запалил по земеделието.

„Европейските средства за земеделие доста ми помогнаха. Ние бяхме сред първите бенефициенти – кандидатствахме през 2006 г. След това получавахме подкрепа за биологично земеделие и тази помощ беше много важна за нас, защото биологичното отглеждане е по-скъпо, добивите са по-малки. За съжаление свършиха парите за биологично земеделие, но пък има обвързана подкрепа за качествен плод. Фуражните култури се отглеждат по-лесно в сравнение с плодовете и зеленчуците, и за нас е много важна обвързаната подкрепа“, посочва младият фермер.

Гроздето е по-сладко

Отглеждам около 10 сорта десертно грозде в село Елшица, Пазарджишко. Имам собствени насаждения около 9 дка и още 6 дка под наем. Сортовете са ни Белика, Дона, Кралски рубин, Хамбургски мискет, Италия, Булгар, Афродита и други. Тази година беше суха и пръсканията с биологични препарати бяха по-малко. Добивите обаче намаляха.

 

Механизация вместо работна ръка

Сергията на Венцислав Маринов е пълна с бяло и черно грозде, а през зимата при него се намират тежко, пивко червено и бяло вино, различни плодови сиропи, компоти и сладка, приготвени от майката на Венцислав, Цветана Маринова. В семейния бизнес е ангажирано цялото осемчленно семейство. Въпреки това се налага да бъде наета допълнително работна ръка. Това е голямо предизвикателство, въпреки голямата безработица на село. „Селскостопанският труд е тежък, а хората като че са отвикнали да работят здраво, със сериозно отношение към труда и отговорност към това, което вършат“, разказва Цветана Маринова. Ето защо в семейната ферма се използва повече механизация за оране, за пръскане и обработка на овощните насаждения.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА